Page 50 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_6latek_poszerzona_cz1
P. 50

48 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

II Zajęcia główne

Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
Temat: Jesienna pogoda.
Cele:
J	utrwalenie znajomości zjawisk atmosferycznych
J	rozumienie symboli graficznych
J	nabieranie umiejętności ubierania się odpowiednio do pogody
J	rozwijanie słownictwa.

       Pomoce: kartoniki ze znakami synoptycznymi, obrazki przedstawiające części ubioru, nagranie odgłosów deszczu
       i wiatru z CD, tamburyn, KP1.
Przebieg zajęć:
1.	 N. inicjuje rozmowę: Po czym poznajemy jesień? Jaka jest pogoda jesienią? Czy oznaki pogody można zapisać? Dzieci
   swobodnie się wypowiadają. N. weryfikuje ich odpowiedzi i odwołując się do ułożonych rano obrazków, przedstawia
   również znaki synoptyczne.
2.	 „Co to jest?” – chętne dzieci (z pomocą N.) określają pogodę przedstawioną za pomocą znaków synoptycznych.
   Pokazują obrazek, który najbardziej pasuje do warunków atmosferycznych panujących za oknem. Następnie N.
   wskazuje wybrany znak synoptyczny i pyta dzieci, co można robić lub co one zwykle robią, gdy na dworze jest właśnie
   taka aura.
3.	 Zabawa ruchowa „Kropelki” – poruszanie się zgodnie z natężeniem dźwięku tamburyna.
4.	 Zabawa „Jak się ubiorę?”. N. rozkłada przed dziećmi obrazki przedstawiające elementy ubioru (np.: szalik, płaszcz,
   sweter, okulary przeciwsłoneczne, parasol, kalosze, buty sportowe, bluza, bezrękawnik). Następnie wszyscy odwracają
   obrazki i mieszają je, dowolnie rozmieszczając na podłodze. Dzieci odkrywają wybrany obrazek, np. Parasol, i kładą go
   pod najbardziej pasującym znakiem synoptycznym, w tym przypadku pod znakiem deszczu. Dzieci wyjaśniają swoje
   wybory.
5.	 Słuchanie odgłosów deszczu i wiatru (CD) – rozwijanie słownictwa: mżawka, kapuśniaczek, ulewa, burza, wiaterek,
   wichura, bryza, huragan, zefirek…
6.	 Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 42. Rysowanie po śladzie linii – sznurków od balonów. Łączenie wiatraczka z elemen-
   tami, z których został zbudowany.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
Temat: Wiatraczek.
Cele:
J	rozwijanie sprawności manualnych
J	stwarzanie warunków do wspólnej zabawy
J	usprawnianie narządu mowy.
       Pomoce: patyczki, pineski, nożyczki, KA.
Przebieg zajęć:
1.	 Zapoznanie dzieci z tematem pracy – wykonanie wiatraczka z KA, k. 5.
2.	 Zademonstrowanie sposobu wykonania pracy. Szablon należy wyjąć z karty, złożyć (skierować rogi do środka) i przy-
   mocować do patyczka za pomocą pineski.
3.	 Wykonywanie prac przy stoliku.
4.	 Demonstracja wiatraczków i dmuchanie na nie.

III Zajęcia w ogrodzie

x	 Obserwowanie i opisywanie zjawisk atmosferycznych, zabawy wiatraczkami.
x	 Skoki na skakance z nogi na nogę, obunóż.
x	 Zabawa bieżna „Berek kucany”.
   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55