Page 18 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_6latek_poszerzona_cz1
P. 18

16 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

II Zajęcia główne

Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia z zakresu wspomagania mowy.
Temat: Spotkanie z Trampolinkiem.
Cele:
J	doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
J	kształtowanie życzliwego stosunku do innych
J	bogacenie słownictwa
J	rozwijanie wyobraźni
J	rozwijanie sprawności ruchowej.

       Pomoce: ilustracja Trampolinka z KP1 lub postać Trampolinka z KA, kartki, kredki, tamburyn.

Przebieg zajęć:
1.	 N. przedstawia dzieciom Trampolinka – bohatera pakietu.
2.	 Słuchanie listu Trampolinka do dzieci.

   Dzień dobry, Dzieci!
   Witam Was serdecznie i muszę powiedzieć, że bardzo chciałbym zostać z Wami w przedszkolu. Wakacje spędziłem nad
   morzem. Ach, jak tam było pięknie. Codziennie pluskałem się w wodzie, nawet nauczyłem się trochę pływać. Budowałem
   zamki z piasku i grałem w piłkę. Było tam dużo dzieci i zawsze miałem się z kim bawić. Nigdy się nie nudziłem, zawsze
   w towarzys­twie było bardzo wesoło. Ale wakacje się skończyły. Wszystkie dzieci pojechały do domu. Plaża zrobiła się
   pusta, a ja zostałem sam. Zrobiło mi się smutno i postanowiłem, że też będę przedszkolakiem. Bardzo chciałbym zostać
   Waszym przyjacielem.

                                                                                                                                       Trampolinek

3.	 Rozmowa na temat wysłuchanego listu.
4.	 Zachęcanie dzieci do opowiadania o swoich wakacyjnych przygodach.
5.	 Zabawa ruchowa „Morze – góry”. Dzieci swobodnie biegają po sali. Na zapowiedź morze – robią przysiad podparty,

   a na zapowiedź góry – wspinają się na palce. Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie.
6.	 Dzieci przy stolikach rysują kredkami ilustrację przedstawiającą Trampolinka na wakacjach nad morzem.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
Temat: Trampolinek.
Cele:
J	rozwijanie sprawności manualnych
J	rozwijanie napięcia mięśniowego rąk
J	rozwijanie staranności i dokładności
J	rozwijanie wyobraźni.

       Pomoce: KA.

Przebieg zajęć:
1.	 Zapoznanie z tematem pracy – KA, k. 1.
2.	 Zademonstrowanie sposobu wykonania postaci Trampolinka.
3.	 Zachęcanie dzieci do estetycznego wykonania pracy. Chętne dzieci mogą podpisać swoim imieniem podkładki, na których

   znajduje się Trampolinek.

III Zajęcia w ogrodzie

x	 Zabawa „Mały – duży” z Zestawu I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
x	 Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego, omówienie zasad bezpieczeństwa.
   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23