Page 32 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_6latek_poszerzona_cz1
P. 32

30 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

Czwartek    temat: Dyżurny

Zapis w dzienniku:

Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Moje stopy” – ćwiczenia w rozpoznawaniu układu stóp: prawa – lewa.
Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 20. Ćwiczenia poranne – Zestaw II. Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 21. Ćwiczenia
oddechowe „Piłeczka”. Zabawa równoważna „Złap równowagę i skocz”.
  Obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 2, 4, 8, 14, 12, 15
Zajęcia główne:  ▶ 1. Zabawa dydaktyczna – „Dyżurny”. Ustalanie obowiązków dyżurnych. Zabawa pantomimiczna
„Co robię?”.  ▶  2. Zajęcia plastyczne – „Znaczek dyżurnego”, projektowanie.
  Obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 2, 5, 6, 7; IV 1, 8
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Skakanka”. Zabawa „Spadająca kometa” – ćwiczenie poczucia panowania nad
ruchami przez rzuty skierowane do celu.
  Obszary z podstawy programowej: I 5; III 2, 5, 6, 7

I Aktywność poranna i popołudniowa

Zadania poranne
x	 Zabawa „Moje stopy” – dzieci obrysowują mazakiem na grubym kartonie swoje stopy i wycinają oba obrysy. N. podpi-

   suje wycięte szablony imieniem dziecka. Obrysy stóp zostają rozrzucone po całej sali podpisami do dołu. Na sygnał start
   dzieci biegają po sali i szukają swoich szablonów stóp. Po znalezieniu odwracają je napisem do góry, a następnie
   układają prawidłowo (lewa – prawa) i szybko na nich stają. Wygrywa ten, kto szybciej stanie na swoich obrysach stóp –
   ćwiczenie w rozpoznawaniu układu stóp: lewa – prawa.
x	 Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 20. Rysowanie po śladzie albumów i wzorów. Pisanie po śladzie litery a, A.
x	 Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x	 Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 21. Liczenie wiaderek, rysowanie tyle samo foremek; liczenie i odpowiadanie na pytanie.
   Szukanie i zaznaczanie na ilustracji liter a, A; odnajdywanie przedmiotów, których nazwy zawierają głoskę a w nagłosie
   lub wygłosie.
x	 Ćwiczenia oddechowe „Piłeczka” – dmuchanie na piłeczkę do tenisa stołowego. Dzieci stoją wokół stolików i próbują
   dmuchać na piłeczkę tak, aby nie spadła ze stołu. Wygrywa zespół, którego piłeczka najdłużej pozostanie na stole.
x	 Zabawa równoważna „Złap równowagę i skocz” z Zestawu II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

II Zajęcia główne

Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna.
Temat: Dyżurny.
Cele:
J	poznanie funkcji dyżurnego
J	rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
J	kształtowanie odpowiedzialności za podjęte zadania
J	doprowadzanie zadań do końca.
J	rozwijanie sprawności ruchowej.

       Pomoce: obrazki przedstawiające różne czynności, w tym jeden obrazek przedstawiający salę, w której panuje nie-
       porządek, duże arkusze papieru, mazaki, tamburyn.
Przebieg zajęć:
1.	 N. układa obrazki przedstawiające różne czynności. Rozmowa z dziećmi na temat ich treści. Dzieci dowiadują się o funkcji
   dyżurnego. Ustalenie, jakie prace dyżurni mogą wykonywać w sali.
2.	 N. na dużym arkuszu papieru pisze słowo dyżurny. Dzieci podają propozycje: Może dbać o porządek w kąciku książki,
   w kąciku plastycznym. Może pielęgnować kwiaty w kąciku przyrody. Może dbać o zabawki. Pomagać przy posiłkach.
   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37