Page 30 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_6latek_poszerzona_cz1
P. 30

28 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

2.	 Wyróżnianie głoski a w nagłosie w słowach: aparat i Adam.
3.	 Budowanie modeli wyrazów aparat i Adam z czerwonych kartoników (na oznaczenie samogłosek) i z niebieskich karto­

   ników (na oznaczenie spółgłosek) – KA, k. 38–39.
4.	 Prezentacja drukowanej i pisanej litery a, A.
5.	 Układanie wyrazów aparat, Adam z liter poprzez umieszczenie litery a, A w miejscu odpowiedniej głoski w modelach

   wyrazów – KA, k. 40–41.
6.	 Umieszczenie napisów aparat, Adam. Czytanie globalne wyrazów.
7.	 Podawanie przez dzieci słów zawierających głoskę a.
8.	 Zabawa „Uwaga”. Dzieci biegają po sali. Gdy N. mówi nazwy różnych rzeczy, dzieci zatrzymują się, a gdy usłyszą wyraz

   rozpoczynający się głoską a, kucają.
9.	 Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 18–19. Zaznaczanie w wyrazach liter a, A. Wskazywanie miejsca litery a w nazwach,

   nalepianie podpisów.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Witamy się śpiewająco.
Cele:
J	nauka piosenki Dzień dobry
J	utrwalanie zwrotów grzecznościowych na powitanie i pożegnanie
J	rozwijanie refleksu
J	uwrażliwienie na sygnał dźwiękowy
J	doskonalenie pamięci oraz poczucia rytmu
J	integracja grupy.

       Pomoce: nagranie piosenki Dzień dobry (CD), nagranie marszowej muzyki, trójkąt, szarfy.
Przebieg zajęć:
1.	 Powitanie. Dzieci stoją parami i śpiewają piosenkę powitalną opartą na melodii popularnej Wlazł kotek, wykonując przy

   tym wskazane gesty.

                                                                                                                      słowa: Klaudia Borys
                                                                                                                      melodia popularna

Dzie do - bry, dzie do - bry, jak si masz?  Przy - wi - taj si ze mn , bo ju czas.

   Dzień dobry, dzień dobry – podanie prawej dłoni koledze z pary; jak się masz? – wystawienie dłoni przed siebie w geście
   powitania. Przywitaj się ze mną – podanie rąk koledze z pary i wykonanie sześcioma krokami kółeczka w parze; bo już
   czas – wskazanie palcem wskazującym na nadgarstek, imitując pokazywanie zegarka.
2.	 Zabawa „Razem czy osobno?”. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie marszowej muzyki. N. trzyma w dłoni trój-
   kąt. Jeżeli zagra na nim pojedynczy dźwięk, to każde z dzieci maszeruje samodzielnie po całej sali. Gdy zagra 2 dźwięki,
   dzieci poruszają się parami, a gdy zagra tremolo (poruszanie bardzo szybko pałeczką pomiędzy dwoma bokami trójką-
   ta), to formują koło i poruszają się jedno za drugim w kole.
3.	 Zapoznanie z piosenką Dzień dobry. N. prezentuje dzieciom nagranie piosenki Dzień dobry (CD).

Dzień dobry                                 słowa: U. Piotrowska
                                            muzyka: M. Melnicka-Sypko

1. Lu - bię, kie - dy mo - ja gru - pa sto - i w krę - gu przed śnia - da - niem,

że - by dzień się dla nas za - czął naj - we - sel - szym po - wi - ta - niem.     Dzień
   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35