Page 26 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_6latek_poszerzona_cz1
P. 26

24 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

I Aktywność poranna i popołudniowa

Zadania poranne
x	 Zabawa „Imiona” z wykorzystaniem wizytówek, znaczenie wielkiej litery. Dzieci siedzą w kręgu, N. przygotował wizy-

   tówki z imionami dzieci i pyta: Kto potrafi odczytać swoje imię? Chętne dzieci podchodzą i odczytują swoje imię. Zabierają
   wizytówki. Chętne dziecko odczytuje pozostałe imiona i wręcza dzieciom wizytówki. N. mówi: Przyjrzyjcie się uważnie
   napisom. Zapisane imiona składają się z liter. Litery mogą być wielkie lub małe. Pokażcie, która litera w waszym imieniu
   jest wielka, a która – mała. Czy na początku każdego imienia jest wielka litera, czy mała? Imię jest własnością każdego
   człowieka, jest bardzo ważne, czasami niepowtarzalne w grupie, dlatego na początku imienia jest zawsze wielka litera.
   Zapoznanie z obrazem graficznym imienia, ćwiczenie analizy wzrokowej, poznanie znaczenia wielkiej litery na początku
   wyrazu. N. prosi, by każde z dzieci ozdobiło w dowolny sposób swoją wizytówkę.
x	 Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 12. Rysowanie szlacków po śladzie. Łączenie w pary dzieci, które mają się wspólnie bawić.
x	 Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

Zadania popołudniowe
x	 Wykonanie kostki z emocjami – wypychanie siatki sześcianu, sklejanie jej. Gdy kostka będzie gotowa dzieci nazywają

   emocje, które są na niej przedstawione – KA, k. 2.
x	 „Moje imię” – kolorowanie pierwszej litery swojego imienia. N. rozkłada na podłodze szablony wielkich liter, a dzieci

   (niektóre z pomocą N.) kolejno wybierają pierwszą literę swojego imienia i przechodzą do stolików.
x	 Zabawa równoważna „Przejście przez kładkę” – dzieci przechodzą po ławeczce gimnastycznej, stawiając stopę za stopą,

   ręce mają skierowane w bok (N. asekuruje mniej sprawne dzieci) – ćwiczenie zmysłu równowagi.

II Zajęcia główne

Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego.
Temat: wiersz Hanny Łochockiej Ona i ja.
Cele:
J	kształtowanie życzliwego stosunku do innych
J	doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
J	bogacenie słownictwa
J	rozwijanie wyobraźni
J	rozwijanie sprawności ruchowej.

       Pomoce: nagranie dowolnej muzyki na CD.

Przebieg zajęć:
1.	 Słuchanie wiersza Hanny Łochockiej Ona i ja.

    Ona i ja       Ona rozsądnie           Ona chce śpiewać,     Więc cóż wspólnego
                   zawsze coś powie,       rozmawiać, czytać,    jest między nami?
Ona ma czarne      a o mnie mówią,         a ja bym w piłkę      Chyba to, żeśmy
brwi i warkoczyk,  że mam pstro w głowie.  grała i kwita!        przyjaciółkami.
ja rudą grzywkę,
niebieskie oczy.                                                        Hanna Łochocka

2.	 Rozmowa na temat: Czym różnią się dziewczynki opisane w wierszu? W czym są do siebie podobne? Kogo możemy nazwać
   przyjacielem?

3.	 Zabawa „Mój najlepszy kolega z przedszkola jest…” – każde dziecko kolejno kończy zdanie, mówiąc pozytywne słowa
   o swoim przyjacielu czy przyjaciółce. Pozostałe dzieci zgadują, kim jest przedstawiona osoba.

4.	 N. ponownie recytuje wiersz. Dzieci odgrywają scenki dramowe na podstawie tekstu wiersza. Naśladowanie ruchem
   czynności opisanych w wierszu, np. gra w piłkę, śpiewanie, czytanie książki.

5.	 Zabawa ruchowa „Ja i ty”. Dzieci są podzielone na dwie równe grupy. Jedna grupa porusza się w rytm dowolnej muzyki
   nagranej na CD. Na przerwę w muzyce dzieci wybierają dziecko z drugiej grupy i podają sobie prawą rękę. Potem
   następuje zmiana.
   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31