Page 54 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_5i6latek_cz1
P. 54

52 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

      Pomoce: obrazki (przedstawiające irys i dziewczynkę), napisy (irys, Irena), kartoniki czerwone i niebieskie, kar-
      toniki z literami, tamburyn, KP1.
Przebieg zajęć:
1.	 Omówienie ilustracji, słuchanie wierszyka, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę i – KP1, s. 38.
2.	 Omówienie obrazków przedstawiających kwiat irys i dziewczynkę Irenę. Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowach: irys
   i Irena. Podawanie przez dzieci innych słów zawierających głoskę i.
3.	 Budowanie modeli wyrazów irys, Irena z czerwonych kartoników (na oznaczenie samogłosek) i z niebieskich kartoni-
   ków (na oznaczenie spółgłosek).
4.	 Prezentacja drukowanej i pisanej litery i, I.
5.	 Układanie wyrazów irys, Irena poprzez umieszczenie litery i, I w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów z p. 3.
   Umieszczenie pozostałych poznanych liter.
6.	 Umieszczenie napisów irys, Irena pod modelami wyrazów do obrazków. Czytanie globalne wyrazów.
7.	 Zabawa ruchowa „Igła z nitką”. Chętne dziecko jest igłą i spaceruje po sali. Wszystkie dzieci biegają do rytmu wygry-
   wanego przez N. na tamburynie. Na głośny sygnał podają sobie ręce i dołączają do dziecka-igły. Potem igłą zostaje ko-
   lejny chętny uczestnik.
8.	 Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 39. Rysowanie po śladzie konturów igloo i szlaczków. Pisanie po śladzie liter i, I.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne z udziałem eksperta.
Temat: Jesienny liść.
Cele:
J	rozwijanie współpracy ze środowiskiem lokalnym
J	doskonalenie sprawności ruchowej
J	rozwijanie zdolności plastycznych
J	kształtowanie sprawności manualnych
J	wdrażanie do staranności i dokładności.
      Pomoce: tablice edukacyjne, szarfy w trzech kolorach, kolorowe liście, nagranie dowolnej muzyki tanecznej, biały
      szablon liścia dla każdego dziecka, farby, stemple z ziemniaka.
Przebieg zajęć:
1.	 Przywitanie eksperta (np. zaproszonego nauczyciela przyrody z pobliskiej szkoły podstawowej).
2.	 Rozmowa na temat liści.
3.	 Przedstawienie przez eksperta budowy liścia z wykorzystaniem tablic edukacyjnych.
4.	 Zabawa ruchowa „Wirujące liście”. N. rozdaje dzieciom szarfy. Dzieci tańczą w rytm muzyki na zmianę, zgodnie z ko-
   lorem szarf.
5.	 Wykonanie pracy metodą stemplowania.
6.	 Podziękowanie ekspertowi za udział w zajęciach i wręczenie przez dzieci laurki.

III Zajęcia w ogrodzie

x	 Zabawa na zjeżdżalni.
x	 Rysowanie kredą na chodniku.
x	 Zabawa ruchowa „Gąski, gąski do domu”.

PIĄTEK   temat: Latawiec.

Zapis w dzienniku:

Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 40. Realizacja III etapu projektu – zebranie i podsu-
mowanie wiadomości, zaplanowanie punktu kulminacyjnego. Ćwiczenia poranne – Zestaw IV. Wykonanie ćwiczeń w KP1,
s. 41. Zabawa „Ułóż zdanie” – doskonalenie analizy i syntezy słuchowej. Zabawa ruchowa „Udźwignij ciężar”.
  obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 5, 9; IV 2, 4, 8, 12, 14, 15
   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59