Page 50 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_5i6latek_cz1
P. 50

48 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

II Zajęcia główne

Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
Temat: Liczymy liście.
Cele:
J	zapoznanie z cyfrą 2
J	rozwijanie spostrzegawczości
J	doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
J	rozwijanie sprawności manualnej
J	doskonalenie sprawności ruchowej.

      Pomoce: wazony, liście, kartonik z cyfrą 2, druciki kreatywne, tamburyn, KP1.

Przebieg:
1.	 Rozmowa o liściach. N. stawia wazony, a dzieci wkładają liście w tym samym kolorze. Przeliczają liście w wazonach. N.

   pyta, w jakim wazonie są dwa liście – dzieci wskazują odpowiedni wazon.
2.	 N. prezentuje cyfrę 2, drukowaną i pisaną. Omówienie wspólnie jej charakterystycznych cech. Kreślenie cyfry w powietrzu,

   wodzenie palcem po śladzie.
3.	 Układanie cyfry 2 z kolorowego drucika kreatywnego.
4.	 Umieszczanie cyfry 2 pod zbiorem dwuelementowym. Chętne dziecko kładzie kartonik z cyfrą 2 przy wazonie, w którym

   są dwa liście.
5.	 Zabawa ruchowa „Para”, reagowanie na sygnały. Dzieci biegają po sali. Na wyraźny sygnał tamburyna tworzą pary.
6.	 Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 34. Rysowanie po śladzie wzorów i cyfr.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).

III Zajęcia w ogrodzie

x	 Obserwacje „Szukamy Pani Jesieni” – dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie.
x	 Zabawy w piaskownicy: lepienie babek, przesypywanie piasku – poznawanie właściwości piasku, współpraca z innymi.
x	 Zabawa ruchowa „Kasztan”. Dzieci podzielone są na dwa zespoły. Pierwsze dziecko z drużyny biegnie do krążka i zosta-

   wia kasztan, a następne dziecko zabiera kasztan. Wygrywa zespół, który szybciej wykona zadanie.

ŚRODA   temat: W parku.

Zapis w dzienniku:

Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Wyrazy w zdaniu” – ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej. Wykonanie
ćwiczeń w KP1, s. 36. Ćwiczenia poranne – Zestaw IV. Układanie liścia ze sznurka. Zabawa „Imiona” – dzielenie na sylaby.
Zabawa skoczna „Zrzuć woreczek”.
  obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 2, 4, 8, 9, 15
Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego – Nie wszystko złoto, co się świeci, opowiadanie Domi-
nika Rutkowskiego. Słuchanie i omówienie opowiadania. Zabawa ruchowa „Wiatr i wiaterek”. Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 37
– historyjka obrazkowa.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – „Jesienny taniec”. Zabawa ruchowa ze śpiewem (Piosenka na powi-
talnie). Zabawa „Pada deszcz, wieje wiatr” z wykorzystaniem grzechotek i trójkątów. Układ ruchowy „Taniec liści” do piosenki
Przepraszam w wersji instrumentalnej (CD, 4). Zabawa z kasztanami. Zabawa ruchowa ze śpiewem (Piosenka na pożegnanie).
  obszary z podstawy programowej: I 5; III 8; IV 1, 2, 3, 5, 7, 15
Zajęcia w ogrodzie: Rozpoznawanie drzew po kształcie liścia. Zabawy z chustą animacyjną. Zabawy z wykorzystaniem
sprzętu terenowego.
  obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 2, 18
   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55