Page 48 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_5i6latek_cz1
P. 48

46 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

I Aktywność poranna i popołudniowa

Zadania poranne
x	 Słuchanie i omówienie wiersza Powietrze Urszuli Piotrowskiej – KP1, s. 32. Po zapoznaniu dzieci z treścią wiersza N.

   zadaje pytania, np.: Jak myślicie, co to jest powietrze? Dlaczego bohater wiersza bardzo ceni powietrze? Jak powinniśmy
   o nie dbać? Kiedy powietrze może stanowić dla nas zagrożenie? Dzieci odpowiadają zgodnie z treścią utworu oraz we-
   dług swoich doświadczeń i wyobrażeń. N. weryfikuje wypowiedzi i podsumowuje wiadomości, wymieniając główne
   role i skutki wiatru na podstawie zdjęć – KP1, s. 33, ćw. 2.
x	 Zabawa integracyjna „Taniec liści”. N. włącza muzykę. Dzieci ustawione są w kole. N. trzyma liść i tańcząc, wykonuje
   dowolne charakterystyczne ruchy. Dzieci naśladują N. Na przerwę w muzyce chętne dziecko bierze liść i demonstruje
   swoje ruchy – grupa je odtwarza.
x	 Ćwiczenia poranne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x	 Kalkowanie dowolnych liści – rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
x	 Zabawa „Gdzie jest liść?”. Jedno dziecko na chwilę odwraca się, drugie chowa liść. Dzieci przywołują kolegę i pomagają
   mu odszukać ukryty liść, np.: Idź prosto, idź w prawo, teraz w lewo… – utrwalenie kierunków w przestrzeni.
x	 Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 33, ćw. 3. Dopasowywanie żaglówek do ich cieni i nalepianie.
x	 Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zbiórka na sygnał” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

II Zajęcia główne

Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: Wycieczka.
Temat: Zbieramy dary jesieni.
Cele:
J	utrwalenie zasad zachowania się na wycieczce
J	zwracanie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas poruszania się poza terenem przedszkola
J	doskonalenie umiejętności pracy w zespole
J	uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody
J	poznanie nazw niektórych drzew
J	prowadzenie obserwacji ukierunkowanej (dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie i wiązanie ich z aktualną porą roku).

      Pomoce: duży arkusz papieru, flamastry, kamizelka odblaskowa dla każdego dziecka.
Przebieg zajęć:
1.	 Rozmowa na temat aktualnej pory roku, zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla jesieni.
2.	 Realizacja I etapu projektu. Wybór tematu projektu podczas obserwacji spadających liści pod wpływem wyraźnie wie-

   jącego wiatru. Stworzenie siatki pytań i zapisywanie ich na dużym arkuszu, np.: Jaki kształt mają liście? Jak zbudowany
   jest liść? Dlaczego liście zmieniają kolor? Czy liście można jeść? Co można zrobić z liści? Zapisywanie odpowiedzi dzieci
   i stawianie hipotez badawczych.
3.	 Omówienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wyjść poza teren placówki – nieoddalanie się od grupy, słu-
   chanie poleceń dorosłych, poruszanie się prawą stroną chodnika w szyku para za parą, sprawne przechodzenie przez
   jezdnię na sygnał N.
4.	 Omówienie celu wycieczki – obserwowanie jesiennego krajobrazu, dostrzeganie piękna przyrody jesienią, rozróżnianie
   drzew liściastych w jesiennej szacie.
5.	 Obserwacja przyrody jesienną porą – spacer po najbliższej okolicy. Wypowiedzi dzieci na temat jesiennych barw. Zbie-
   ranie liści, kasztanów, żołędzi. (Przy tej okazji dzieci mogą zebrać patyczki potrzebne do wykonania wiatrowskazu).
6.	 Segregowanie w zespołach zebranego materiału przyrodniczego.
7.	 Przejście do II etapu projektu. Ustalenie działań pozwalających zweryfikować postawione pytania i hipotezy.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia techniczne.
Temat: Wiatrowskaz.
Cele:
J	doskonalenie sprawności manualnych
J	kształtowanie napięcia mięśniowego rąk
J	wdrażanie do staranności i dokładności.
   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53