Page 52 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_5i6latek_cz1
P. 52

50 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

2.	 Wypowiedzi na temat treści opowiadania. Dzieci odpowiadają na pytania: Gdzie były dzieci? W co się bawiły? Co robił
   pan? Co postanowiły zrobić dzieci? Co znalazły w liściach?

3.	 Zabawa ruchowa „Wiatr i wiaterek”. Dzieci biegają swobodnie do rytmu wygrywanego przez N. na tamburynie. Na wy-
   raźny sygnał zatrzymują się. Gdy N. mówi: Wiatr, dzieci szybko machają w górze rękami. Na hasło: Wiaterek dzieci ma-
   chają rękami powoli.

4.	 Historyjka obrazkowa – wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 37. Ustalanie kolejności wydarzeń, zaznaczanie jej poprzez na-
   lepianie okienek z odpowiednią liczbą kropek.

Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Jesienny taniec.
Cele:
J	nauka układu ruchowego z liśćmi do piosenki Przepraszam
J	kształtowanie umiejętności pracy z rekwizytem
J	doskonalenie koordynacji ruchowej
J	uwrażliwienie na brzmienie instrumentów perkusyjnych: grzechotka, trójkąt
J	utrwalenie tematyki jesiennej.

      Pomoce: nagranie skocznej, wesołej muzyki, grzechotki, trójkąty, liście, kasztany, CD.

Przebieg zajęć:
1.	 Zabawa powitalna. Dzieci śpiewają Piosenkę na powitanie, wykonując układ ruchowy (zob. TYDZIEŃ 3, Środa).
2.	 Zabawa „Pada deszcz, wieje wiatr”. Dzieci wraz z N. siedzą w kole. Wspólnie omawiają instrumenty leżące na środku

   – grzechotkę i trójkąt. N. prezentuje dzieciom różne sposoby gry na wskazanych instrumentach. Na grzechotce – ude-
   rzanie grzechotką trzymaną w dłoni o drugą dłoń lub szybkie poruszanie instrumentem w powietrzu, tzw. tremolo. Na
   trójkącie – trzymanie za tasiemkę lub żyłkę przyczepioną do instrumentu i uderzanie w dowolny bok trójkąta lub wy-
   konanie tremolo przez szybkie poruszanie pałeczką o wewnętrzną krawędź instrumentu.
   Dzieci analizują dźwięki wydobyte przez instrumenty oraz przyporządkowują je do odgłosów wiatru i deszczu (wiatr
   – tremolo na grzechotce; deszcz – dźwięki grane na trójkącie). Następnie N. wybiera kilkoro dzieci i dzieli je na grupy
   instrumentalne: grzechotki i trójkąty. N. rozkłada liście na podłodze w liczbie takiej samej lub większej niż liczba dzieci
   biorących udział w zabawie. Dzieci, które nie mają instrumentów, poruszają się pomiędzy liśćmi przy akompaniamen-
   cie skocznej, wesołej muzyki tak, aby nie nadepnąć na żaden z liści. Na przerwę w muzyce N. wskazuje na grupę dzieci
   z instrumentami. Gdy zagrają grzechotki, dzieci podnoszą liście i imitują taniec liści na wietrze. Gdy zagrają trójkąty,
   dzieci kucają przy liściu i palcami dłoni uderzają o liść, odzwierciedlając spadające krople deszczu.
3.	 Układ ruchowy „Taniec liści”. Dzieci trzymają liście – po jednym w każdej z dłoni. Ustawiają się w kole, zwrócone twa-
   rzą do środka. Wykonują taniec do piosenki Przepraszam – nagranie w wersji instrumentalnej (CD, 4).
	 Wstęp (0’00–0’10):
   Dzieci stoją z opuszczonymi rękami i kołyszą się z boku na bok, w pulsie muzyki.
	 1. zwrotka (0’11–0’31):
   0’11–0’13 – cztery małe kroki na palcach do środka koła wraz z uniesieniem liści ponad głowę
   0’14–0’16 – cztery małe kroki na palach do tyłu (powrót na swoje miejsce w kole) wraz z opuszczeniem liści
   0’17–0’21 – analogicznie jak 00’11–00’16
   0’21–0’26 – osiem kroków w obrocie za prawą ręką, z liściem uniesionym na wysokość klatki piersiowej
   0’27–0’31 – osiem kroków w obrocie za lewą ręką, z liściem uniesionym na wysokość klatki piersiowej.
	 Refren (0’32–0’51):
   0’32–0’42 – osiem naprzemiennych wymachów dłoni z liśćmi w pulsie muzyki
   0’42–0’46 – powolne uniesienie liści ponad głowę z jednoczesnym wykonywaniem ruchów wirowych nadgarstkami dło-
   ni, imitujących taniec liści na wietrze; zatrzymanie dłoni ponad głową wraz ze wspięciem na palce
   0’47–0’51 – powolne opuszczenie liści z jednoczesnym wykonywaniem ruchów wirowych nadgarstkami dłoni, imitu-
   jących opadanie liści; zatrzymanie ruchu z oparciem dłoni o podłogę.
	 Wstęp oraz 2. zwrotka z refrenem (0’52–1’57) – analogicznie jak 1. zwrotka.
4.	 Zabawa z kasztanami. Każde dziecko otrzymuje 2 kasztany. Dzieci poruszają się po sali przy akompaniamencie nagra-
   nia piosenki To będzie bardzo dobry dzień w wersji instrumentalnej (CD, 2). Podczas trwania melodii refrenu dzieci
   maszerują i rytmicznie stukają kasztanem o kasztan w pulsie słyszanej muzyki. Gdy rozpoczyna się melodia zwrotki,
   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57