Page 44 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_6latek_poszerzona_cz1
P. 44

42 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

II Zajęcia główne

Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
Temat: Korale Pani Jesieni.
Cele:
J	dostrzeganie regularności w różnych układach rytmicznych
J	rozwijanie spostrzegawczości
J	doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
J	porównywanie długości
J	rozwijanie sprawności ruchowej.

       Pomoce: kasztany, żołędzie, jarzębina, szarfy w 4 kolorach, tamburyn, KP1.

Przebieg:
1.	 Rozmowa na temat darów jesieni.
2.	 „Korale Pani Jesieni”. N. rozkłada kasztany, żołędzie i jarzębinę, a dzieci układają z tych materiałów korale według

   instrukcji.
3.	 Przeliczanie elementów, określanie miejsca danego elementu.
4.	 Zabawa ruchowa „Sznur korali”. Dzieci biegają swobodnie po sali, a na głośny sygnał tamburyna tworzą szeregi zgodnie

   z poleceniem N., np. Dzieci z szarfami w jednakowym kolorze – porównują, który sznur jest dłuższy, potem np. 1 dziecko
    z czerwoną szarfą, a drugie z niebieską.
5.	 Przy stolikach, samodzielne układanie z materiału przyrodniczego prostych ciągów rytmicznych.
6.	 Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 34. Rysowanie rozwiązań zagadek. Kolorowanie korali zgodnie z rytmem.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
Temat: Jesienny liść – wydzieranka z kolorowego papieru.
Cele:
J	rozwijanie zdolności plastycznych
J	rozwijanie sprawności manualnych
J	rozwijanie staranności i dokładności
J	rozwijanie cierpliwości.

       Pomoce: pień drzewa z brązowego brystolu, szablon liścia z białego papieru dla każdego dziecka, klej, kolorowy
       papier.

Przebieg zajęć:
1.	 Zapoznanie dzieci z tematem pracy. N. przypina na tablicy pień drzewa i informuje, że zadaniem dzieci jest wykonanie

   jesiennego liścia i umieszczenie go na drzewie.
2.	 N. demonstruje dzieciom sposób wykonania pracy. Kolorowy papier trzeba porwać na małe kawałki, a potem przyklejać

   na szablon jeden obok drugiego w ten sposób, aby powstał kolorowy liść.
3.	 Dzieci pracują przy stolikach, N. zachęca do estetycznego wykonania pracy.
4.	 Część listków można przyczepić na gałęziach drzewa, a część może leżeć już na dole, na ziemi.

III Zajęcia w ogrodzie

x	 Zabawa na zjeżdżalni.
x	 Rysowanie kredą na chodniku.
x	 Zabawa ruchowa „Gąski, gąski do domu” – dzieci stoją na linii. Około 15 m od nich stoi odwrócone tyłem do nich dziecko-

   -matka i woła: Gąski, gąski, do domu. Gąski biegną do domu. Na drodze jednak czyha dziecko-lis. Stoi ono z boku trasy,
   po której biegną dzieci, i próbuje złapać dzieci-gąski. Zabawa powtarza się dopóty, dopóki jedno z dzieci nie dobiegnie
   do domu lub gdy lis nie wyłapie wszystkich gąsek – ćwiczenie reakcji na sygnał.
   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49