Page 135 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 135

TYDZIEŃ 12  •  Dzień Pluszowego Misia  •  133



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa powitalna. Dzieci witają się ze sobą w sposób określony przez N., np.: podają sobie ręce, dotykają się stopa-
              mi (łokciami, nosami, kolanami), machają do siebie ręką. Wykonując gest powitania, mówią: witaj, cześć, dzień dobry,
              miłego dnia, pozdrawiam itp.
              x Rozsypanka obrazkowa. Dzieci otrzymują koperty, w których znajdują się części rozsypanki (obrazek pocięty na kilka
              części). Ich zadanie polega na ułożeniu całego obrazka i określeniu, co on przedstawia. Praca indywidualna, rozmowa
              z N. Doskonalenie percepcji wzrokowej.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw XII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
              x Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa rzutna „Celowanie do obręczy” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa plastyczna „Malujemy misia”. Każde dziecko koloruje konturowy rysunek pluszowego misia. Rozwijanie spraw-
              ności manualnych.
              x Zabawa matematyczna „Segregacja”. N. rozkłada na podłodze duże obręcze w  czterech kolorach (np.: żółtym,
              czerwonym, zielonym, niebieskim). Zadaniem dzieci jest posegregować (włożyć do obręczy) klocki według kolorów.
              Utrwalanie znajomości nazw kolorów, doskonalenie percepcji wzrokowej.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: ruchowa, językowa, plastyczna, poznawcza.
            Temat: Przyjaciele Kubusia Puchatka.
            Cele:

              oznanie bohaterów książki o Kubusiu Puchatku
              p
              ozwijanie umiejętności wyklejania rysunku konturowego

              r
              ozwijanie cech motoryki  skoczności

              r

              r
              ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
                Pomoce: książka A. A. Milne’a pt. Kubuś Puchatek (nagranie opowiadania), ilustracje przedstawiające postacie
                z książki (Kubusia Puchatka, Prosiaczka, Królika, Kłapouchego, Tygryska), kasza, klej, KA.
            Przebieg zajęć:
            1.  Słuchanie fragmentów z książki A. A. Milne’a Kubuś Puchatek lub z płyty CD, ewentualnie opowiadania N. Wybór frag-
              mentów według uznania N.
            2.  Zabawa dydaktyczna „Poznajemy postacie”. N. prezentuje ilustracje przedstawiające postacie z książki (Kubusia
              Puchatka, Prosiaczka, Królika, Kłapouchego, Tygryska). Dzieci rozpoznają je, podają ich imiona i opisują wygląd.
            3.  Zabawa ruchowa „Przyjaciele Kubusia Puchatka”. Dzieci reagują na komendy N., np.: Skaczemy jak Tygrysek (dzieci pod-
              skakują obunóż). Chodzimy jak Kłapouchy (dzieci powoli poruszają się na czworakach). Biegamy jak Prosiaczek (dzieci
              podskakują z nogi na nogę). Jemy miód jak Kubuś (dzieci naśladują jedzenie miodu ze słoika).
            4.  Wykonanie pracy plastycznej –  KA, k. 6. Dzieci wyklejają misia drobnymi ziarnami kaszy.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa „Jestem zajączkiem”. Dzieci stoją w rozsypce. Gdy N. powie: Jestem zajączkiem, skaczą do góry
              jak zajączki, trzymając ręce blisko tułowia.
              x Zabawa „Wejdź do koła”. Dzieci stoją w kole. Każde z nich po kolei wchodzi do środka koła różnym krokiem, np.:
              podskakując, idąc do tyłu, idąc i klaszcząc. Następnie wraca na swoje miejsce.



                           t
            ŚRODA   emat:  Miś jest chory.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa plastyczna „Układamy misia” – doskonalenie sprawności grafomo-
            torycznych. Zabawa „Czarny!” – rozwijanie percepcji wzrokowej. Ćwiczenia poranne: Zestaw XII. Zabawa plastyczna
   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140