Page 140 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 140
138 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Listopad
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Złap piłkę” – usprawnianie zręczności. Zabawa ruchowa „Podaj piłkę”.
obszary z podstawy programowej: I 5
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa ruchowa „Tańczące ciało”. N. włącza muzykę. Dzieci pokazują, jak tańczą tylko ich ręce, potem tylko nogi, gło-
wa, stopy itd.
x Przygotowanie wspólnie z N. masy solnej, która będzie potrzebna w trakcie zajęć głównych. Dzieci obserwują N. i mu
pomagają.
x Ćwiczenia poranne: Zestaw XII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa ruchowa „Rakieta kosmiczna”. Dzieci biegają po sali. Na hasło: Rakieta! zatrzymują się, przykucają, łączą nad
głową wyprostowane ręce i wyskakują do góry, naśladując start rakiety.
x Zabawa słowna „Dla misia”. Dzieci siedzą w kole. Jedno trzyma w rękach pluszowego misia i mówi mu klika miłych słów.
Następnie podaje misia kolejnemu dziecku, które też mówi coś do misia.
x Zabawa ruchowa rzutna „Balonik w górę leci” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Rodzaj aktywności: plastyczna, poznawcza, ruchowa.
Temat: Lepimy misia z masy solnej.
Cele:
ozwijanie sprawności manualnych
r
ozwijanie wizualizacji przestrzennej
r
p
oznanie właściwości masy solnej
ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
r
Pomoce: masa solna.
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa na temat właściwości masy solnej. Dzieci sprawdzają, jak wygląda masa solna, dotykają jej, dowiadują się,
z czego jest zrobiona i do czego służy (nawiązanie do obserwacji przeprowadzonych podczas zajęć porannych). Mówią,
co im ona przypomina.
2. Lepienie z masy solnej figurki misia. N. pomaga dzieciom, udziela instrukcji słownej. (Po kilku dniach, gdy masa
wyschnie, należy figurki pomalować farbami).
3. Rozmowa na temat figurek ulepionych przez dzieci.
4. Opowiastka ruchowa „Leśne misie”. N. opowiada historyjkę, a dzieci-misie ilustrują ją za pomocą ruchu.
Małe misie cichutko spały w swoich legowiskach (dzieci skulone leżą na dywanie i udają, że śpią). Nagle obudziło je brzę-
czenie pszczoły – najpierw ciche, a potem coraz głośniejsze. Misie łapką odganiały pszczołę (dzieci machają rękami, jakby
odganiały pszczołę), ale ona nie odlatywała. Rozbudzone ze snu postanowiły poszukać czegoś do jedzenia (dzieci wstają
i spacerują po sali). Wdrapały się na drzewo (dzieci wykonują ruchy, jakby wchodziły po drabinie). Zajrzały do dziupli
i łapkami zaczęły wyjmować znajdujący się w niej miód (dzieci udają, że jedzą pyszny, słodki miód). Potem zeszły z drze-
wa (dzieci wykonują ruchy, jakby schodziły z drabiny). Najedzone położyły się wygodnie na zielonej polanie (dzieci kła-
dą się wygodnie na dywanie).
5. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
III Zajęcia w ogrodzie
x Zabawa ruchowa „Złap piłkę”. Dzieci stoją w kręgu. Dwoje z nich wchodzi do środka – jedno stara się uniknąć zbi-
cia piłką przez dzieci z koła, a drugie mu w tym pomaga, chroniąc kolegę. Dzieci z kręgu podają sobie piłkę, usiłując
dotknąć nią kolegę w środku koła. Usprawnianie cech motoryki – zręczności.
x Zabawa ruchowa „Podaj piłkę”. Dzieci chodzą swobodnie po określonym terenie. Jedno z nich ma w rękach piłkę.
Na znak N. podaje ją następnej osobie, a samo przykuca. Po chwili znowu wstaje i chodzi. Zabawa kończy się, kiedy
wszystkie dzieci będą miały w rękach piłkę.