Page 137 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 137

TYDZIEŃ 12  •  Dzień Pluszowego Misia  •  135



            4.  Wykonanie ćwiczenia –  KP1, k. 15. Dzieci szukają 2 takich samych misiów.
            5.  Zabawa matematyczna „Policz misie”. N. dzieli dzieci na 3–4 grupy i przed każdą z nich układa kilka misiów. Czasem
              ich liczba odpowiada liczbie dzieci, a czasem nie. Zadaniem dzieci jest połączyć w pary misie i ich właścicieli. Dzieci
              sprawdzają, czy każde ma swojego misia, kogo jest więcej, kogo jest mniej. Starają się policzyć misie.
            6.  Zabawa matematyczna. N. rozkłada kilka misiów różnego rodzaju. Zadaniem dzieci jest posegregować je według
              określonej cechy, np.: misie małe brązowe, misie duże czarne, misie z kokardą, misie bez kokardy.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Tak jak pluszowy miś.
            Cele:

              r
              ozwijanie poczucia rytmu

              r
              ozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
              eagowanie na sygnał dźwiękowy
              r


              doskonalenie aparatu głosowego

              r
              ozwijanie świadomości własnego ciała.
                Pomoce: nagranie wesołej muzyki (np. Polka fasolka wersja instrumentalna z CD Piosenki i utwory muzyczne
                na różne okazje PWN Wydawnictwa Szkolnego), koła hula-hoop, talerze, dowolna muzyka relaksacyjna.
            Przebieg zajęć:
            1.  N. śpiewa na dowolną muzykę: Zapraszam wszystkich was, na muzykę nadszedł czas.
            2.  Zabawa „Misiowe powitanie”. N. włącza wesołą muzykę. Na przerwę w nagraniu dzieci-misie witają się, dotykając się
              np.: łapkami, brzuszkami, plecami.
            3.  Nauka rymowanki „Jestem mały misio”. N. zaprasza dzieci do koła. Mówi rymowankę lub śpiewa ją na znaną melodię
              Mam chusteczkę haftowaną wraz z pokazywaniem. Dzieci naśladują gesty N., próbują mówić (śpiewać) razem z nim.


              Jedna łapka, (dzieci pokazują jedną rękę)
              druga łapka, (pokazują drugą rękę)
              jestem mały misio. (wskazują ręką na siebie)
              Trzecia łapka, (wystawiają jedną nogę)
              czwarta łapka, (wystawiają drugą nogę)
              a to moje pysio. (wskazują ręką na swoją uśmiechniętą buzię)
              Zjadam miodek, (gest wkładania jedzenia do buzi)
              lubię miodek,
              mam już pełny brzuszek. (wykonują okrężne ruchy ręką na brzuchu)
              Teraz sobie smacznie zasnę, (układają głowę na rękach)
              bo odpocząć muszę .

            4.  Zabawa „Spacer misiów”. N. rozkłada na podłodze koła hula-hoop. Zaprasza dzieci-misie do domków (obręczy).
              Następnie mówi, że misie są głodne i idą na spacer szukać miodu. N. gra wolno na talerzach. Dzieci chodzą na czwo-
              rakach, opierają dłonie i stopy na podłodze, patrzą przed siebie. Na przerwę w muzyce misie wracają do swoich
              domków i zasypiają. Zabawę powtarzamy kilka razy.
            5.  Odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej. Dzieci-misie zasypiają. (Mogą mruczeć przez sen). N. ściszonym głosem mó-
              wi: Misie leżą na plecach. Misie leżą na brzuchu. Misie kładą łapki pod głowę. Misie wstają, przeciągają się, ziewają itp.
              Dzieci ilustrują ruchem słowa N.
            6.  Zajęcia można zakończyć, powtarzając rymowankę o misiu.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa manualna „Rysowanie kredą”. Dzieci rysują kolorową kredą na płytkach chodnikowych.
              x Zabawa „Brązowy!”. Dzieci spacerują po ogrodzie. Na hasło N.: Brązowy! szukają i dotykają czegoś w tym kolorze.
              (Przed rozpoczęciem zabawy N. przypomina dzieciom, jak wygląda brązowy kolor. Pokazuje go np. na liściach).
              Rozwijanie percepcji wzrokowej.
   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141   142