Page 136 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 136

134  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          „Kubuś Puchatek” – kolorowanie rysunku. Zabawa ruchowa rzutna „Kręgle”. Praca z obrazkiem przedstawiającym Kubusia
          Puchatka i jego przyjaciół – wymyślanie i opowiadanie przygody bohaterów – rozwijanie mowy i myślenia.
            obszary z podstawy programowej: IV 2, 3, 5, 11

          Zajęcia główne:    ▶  1. Aktywności: matematyczna, językowa, ruchowa, plastyczna – miś jest chory. Zabawa słowna
          „Chory miś” – rozumienie przyczyn i skutków pewnych działań. Zabawa dramowa „Rozmowa z misiem”. Zabawa ruchowa
          w parach „Na spacerze”. Wykonanie ćwiczenia z KP1 – dostrzeganie podobieństw. Zabawa matematyczna „Policz misie” –
          kształtowanie umiejętności przeliczania, porównywania liczebności zbiorów. Zabawa matematyczna – segregowanie ele-
          mentów według określonej cechy.   ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – tak jak pluszowy miś. Nauka rymowanki „Jestem
          mały misio”. Zabawy rytmiczne rozwijające świadomość własnego ciała.
            obszary z podstawy programowej: I 5; II 6; III 5, 9; IV 1, 5, 7,12, 15

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa manualna „Rysowanie kredą”. Zabawa „Brązowy!” – rozwijanie percepcji wzrokowej.
            obszary z podstawy programowej: IV 8



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa plastyczna „Układamy misia”. Dzieci układają misie z papierowych kółek różnej wielkości. Następnie naklejają
            je na kolorową kartkę z bloku. Doskonalenie sprawności grafomotorycznych.
             x Zabawa „Czarny!”. Dzieci spacerują po sali. Na hasło N.: Czarny! szukają i dotykają czegoś w tym kolorze. (Przed
            rozpoczęciem zabawy N. przypomina dzieciom, jak wygląda czarny kolor). Rozwijanie percepcji wzrokowej.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
             x Zadania popołudniowe
             x Zabawa  plastyczna „Kubuś Puchatek”. Dzieci kolorują rysunek z postacią Kubusia Puchatka. Wcześniej nazywają
            kolory, których będą potrzebować (czerwony –  kubraczek Puchatka, pomarańczowy/żółty –  kolor misia).
             x Zabawa ruchowa rzutna „Kręgle” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Praca z obrazkiem przedstawiającym Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Zadaniem dzieci jest wymyślić i opowiedzieć
            przygodę tych bohaterów. Praca z dziećmi w małych kilkuosobowych grupach. Rozwijanie mowy i myślenia.



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj aktywności: matematyczna, językowa, ruchowa, plastyczna.
          Temat: Miś jest chory.
          Cele:

            r
            ozumienie przyczyn i skutków pewnych działań
            kształtowanie umiejętności przeliczania, porównywania liczebności elementów

            egregowanie elementów według określonej cechy

            s
            ozwijanie mowy dialogowej

            r

            u
            świadamianie konieczności dbania o zabawki
            ozwijanie percepcji wzrokowej.

            r
               Pomoce: zniszczony pluszowy miś, nitka, igła, pluszowe misie, KP1.
          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa słowna „Chory miś”. N. pokazuje dzieciom misia, który jest zniszczony, np. ma urwaną łapkę. N. pyta: Jak myśli-
            cie, co się stało misiowi? Dlaczego ma urwaną łapkę? Jak możemy pomóc misiowi? Co trzeba zrobić, żeby znowu wyglądał
            ładnie i żeby można się było nim bawić? N. nawleka nitkę i przyszywa łapkę misiowi. Czy wasze misie też kiedyś wyma-
            gały naprawienia? Jak to się stało, że się zniszczyły? Jak dbacie o swoje misie?
          2.  Zabawa dramowa „Rozmowa z misiem”. Dzieci dobierają się w pary –  jedno odgrywa rolę zepsutego misia, a drugie
            chce mu pomóc. Pyta, co misiowi dolega i zastanawia się, w jaki sposób może go naprawić. Dzieci prowadzą dialogi
            pomiędzy sobą.
          3.  Zabawa ruchowa w parach „Na spacerze”. Jedna grupa dzieci odgrywa role opiekunów misiów, a druga jest misiami.
            Na hasło N.: Idziemy na spacer! misie i ich opiekunowie spacerują po sali. Idą obok siebie, misie idą na czworakach.
            Na hasło: Zmiana! dzieci zamieniają się rolami.
   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141