Page 22 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_5i6latek_cz1
P. 22

20 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

I Aktywność poranna i popołudniowa

Zadania poranne
x	 Oglądanie w zespołach pocztówek z wakacyjnymi krajobrazami. Swobodne wypowiedzi dzieci. Omówienie pocztówek.

   Podawanie pomysłów, co jeszcze może znajdować się na pocztówce z danego miejsca.
x	 Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 6. Rysowanie szlaczków po śladzie.
x	 Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x	 „Kolekcja muszelek” – praca z wykorzystaniem kalki. Kalkowanie różnych wzorów.
x	 Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 8, ćw. 1. Łączenie dzieci w pary.
x	 Zabawa ruchowa „Potocz piłkę”. Turlanie piłek po wyznaczonym torze, reagowanie ruchem na sygnał dźwiękowy.

II Zajęcia główne

Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
Temat: Na plaży.
Cele:
J	doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
J	kształtowanie logicznego myślenia
J	rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni
J	doskonalenie sprawności ruchowej.

Pomoce: tamburyn, kredki, KP1.

Przebieg zajęć:
1.	 Rozwiązywanie zagadek wprowadzających.

Drobne ziarenka,         Spokojne lub wzburzone,   Rozmawiamy tam z echem,  Żaglówki po nich pływają,
pełno ich na plaży.      słona w nim woda,         przyrodę podziwiamy.     rybacy łowią w nich ryby.
By usypać z nich zamek,  kąpiel w nim przyjemna,   Idąc trudnymi szlakami,  W leżących nad nimi lasach
każde dziecko marzy.	    gdy jest piękna pogoda.	  ich szczyty zdobywamy.	  latem zbieramy grzyby.	
(piasek)                 (morze)                   (góry)                   (jezioro)
                                                                            	 Bożena Forma

2.	 Rozmowa na temat wakacyjnych wyjazdów z wykorzystaniem pocztówek i prac wykonanych poprzedniego dnia przez
   dzieci.

3.	 Opowiadanie historyjki przedstawionej na obrazkach – KP1, s. 7, ćw. 2.
4.	 Wyróżnianie głosek w nagłosie i dzielenie wyrazów na sylaby, np.: zamek, wiaderko, łopatka, grabki, foremka. Określa-

   nie, ile jest sylab w danym wyrazie.
5.	 Zabawa ruchowa „Koło”. Dzieci swobodnie biegają po sali w rytm tamburyna. Na głośny sygnał tworzą duże koło.

   Następnie tworzą dwa oddzielne koła – dziewczynki i chłopcy.
6.	 Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 7, ćw. 3. Dorysowywanie dowolnych elementów do koła. Rozwijanie wyobraźni.

Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Witaj, przyjacielu!
Cele:
J	kształtowanie umiejętności poprawnego śpiewu
J	doskonalenie poczucia rytmu oraz koordynacji ruchowej
J	doskonalenie pamięci
J	integracja grupy.

Pomoce: bębenek, CD.
   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27