Page 26 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_5i6latek_cz1
P. 26
24 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień
5. Zabawa ruchowa „Przyjaciel”. Dzieci swobodnie biegają po sali. Na głośny sygnał tamburyna szukają swojego przyja-
ciela, stają naprzeciwko siebie i podają sobie prawą rękę. Następnym razem podają lewą rękę. Zabawę można powtó-
rzyć kilkakrotnie.
6. Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 8, ćw. 2. Kolorowanie obrazka zgodnie z kodem.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
Temat: Razem z przyjacielem.
Cele:
J doskonalenie zdolności plastycznych
J wdrażanie do staranności i dokładności
J rozwijanie wyobraźni.
Pomoce: białe kartki A4 dla każdego dziecka, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie dzieci z tematem pracy. Dzieci mają narysować siebie i swojego przyjaciela, np. podczas wspólnej zabawy.
2. Dzieci siadają przy stolikach, a N. zachęca je do estetycznego wykonania pracy.
3. Opowiadanie dzieci o swoich przyjaciołach na podstawie wykonanych prac.
III Zajęcia w ogrodzie
x Rysowanie kredą po asfalcie – swobodna ekspresja plastyczna.
x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
PIĄTEK temat: Co robię rano?
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 9. Gra planszowa – wykazywanie aktywności w ze-
spole. Ćwiczenia poranne – Zestaw I. Ćwiczenia oddechowe „Kolorowe piórka” – regulowanie siły i długości wydechu.
Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 11. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody”.
obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; II 8; III 5, 7; IV 8, 12, 14
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia z wykorzystaniem historyjki obrazkowej – „Poranek”. Omówienie czynności przedstawionych
na obrazkach – KP1, s. 10. Zagadki ruchowe. Określanie pory dnia przedstawionej na obrazku. Rysowanie. ▶ 2. Zajęcia rucho-
we – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw I.
obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 9; IV 1, 2, 5, 16
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z elementem rywalizacji „Ciągnij linę”. Zabawa bieżna „Berek kucany”.
obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2, 5
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 9. Rozróżnianie prawej i lewej strony. Kontynuowanie rytmu.
x Gra planszowa (dowolna) z wykorzystaniem kostki i pionków – nauka rywalizacji i sprawdzenie aktywności w zespole.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Ćwiczenia oddechowe „Kolorowe piórka” – dmuchanie na piórka, regulowanie siły i długości wydechu.
x Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 11. Kreślenie szlaczków po śladzie – rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).