Page 30 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_5i6latek_cz1
P. 30

28 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

Cele:
J	zapoznanie z literą a, A
J	doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podstawie obrazka
J	rozwijanie spostrzegawczości
J	rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
J	doskonalenie sprawności ruchowej.

      Pomoce: obrazki (przedstawiające album i dziewczynkę), napisy (album, Ada), kartoniki czerwone i niebieskie,
      kartoniki z literami, tamburyn, KP1.
Przebieg zajęć:
1.	 Omówienie ilustracji, słuchanie wierszyka, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę a – KP1, s. 14.
2.	 Omówienie obrazków przestawiających album i dziewczynkę Adę. Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowach: album
   i Ada. Podawanie przez dzieci innych słów zawierających głoskę a.
3.	 Budowanie modeli wyrazów album, Ada z czerwonych kartoników (na oznaczenie samogłosek) i z niebieskich karto-
   ników (na oznaczenie spółgłosek).
4.	 Prezentacja drukowanej i pisanej litery a, A.
5.	 Układanie wyrazów album, Ada poprzez umieszczenie litery a, A w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów z p. 3.
6.	 Umieszczenie napisów: album, Ada pod modelami wyrazów do obrazków. Czytanie globalne wyrazów.
7.	 Zabawa ruchowa „Głoska a”. Dzieci biegają swobodnie po sali do rytmu wygrywanego przez N. na tamburynie. Na prze-
   rwę w graniu zatrzymują się. N. wypowiada nazwy różnych rzeczy. Gdy dzieci usłyszą wyraz rozpoczynający się gło-
   ską a, unoszą wysoko ręce.
8.	 Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 15. Rysowanie po śladzie konturów aparatów i szlaczków. Pisanie po śladzie liter a, A.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).

III Zajęcia w ogrodzie

x	 Zabawy ze skakanką.
x	 Obserwacje chmur na niebie. Porównywanie kształtu obłoków do znanych dzieciom przedmiotów.
x	 Zabawa równoważna „Na szlaku”. N. rysuje patykiem na ziemi dwie linie. Zadaniem dzieci jest przejść po wąskim szlaku.

ŚRODA   temat: Kodeks Przedszkolaka.

Zapis w dzienniku:

Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 16. Układanie dowolnych kompozycji z figur geo-
metrycznych – rozpoznawanie i nazywanie figur. Ćwiczenia poranne – Zestaw II. Zabawa „Jaka to głoska?”. Zabawa dy-
daktyczna „Szukamy Trampolinka” – ćwiczenie kierunków. Zabawa ruchowa „Spacer między kręglami”.
  obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 2, 4, 8, 12, 14
Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – „Bawimy się grzecznie, żeby było bezpiecznie”. Uwrażliwianie na utrzy-
mywanie porządku w sali. Opracowanie Kodeksu Przedszkolaka. Zabawa ruchowa „Nasze zabawki”. Wykonanie ćwiczeń
w KP1, s. 17.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – piosenka To będzie bardzo dobry dzień. Zabawa integracyjna „Witaj, przy-
jacielu” z wykorzystaniem nagrania (CD, 27). Wprowadzenie piosenki (CD, 1). Nauka układu ruchowego do refrenu pio-
senki. Zabawa „Przedszkolna wycieczka” z wykorzystaniem nagrania (CD, 2) – reagowanie na sygnał. Zabawa pożegnalna
– dotykanie się wskazanymi częściami ciała.
  obszary z podstawy programowej: I 5, 7; II 3; III 2, 5, 7; IV 1, 2, 4, 7, 8, 12, 14, 15
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa w berka. Zabawa „Części ciała”. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
  obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 14
   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35