Page 28 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_5i6latek_cz1
P. 28
26 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa z wykorzystaniem wizytówek „Znajdź swoje imię” – zapoznanie z obrazem graficznym imienia, ćwiczenie analizy
wzrokowej, poznanie znaczenia wielkiej litery na początku wyrazu. Dzieci siedzą w kole. N. rozkłada karteczki z imiona-
mi. Przedszkolaki, które rozpoznają swoje imię, odczytują je i zabierają wizytówki. N. lub ochotnik odczytuje pozostałe
imiona i wręcza dzieciom karteczki. Dzieci przy stolikach ozdabiają swoje wizytówki.
x Zabawa „Jaka to emocja?”. Chętne dziecko losuje obrazek z buźką. Mimiką wyraża ukazaną emocję. Zadaniem dzieci
jest odgadnąć, co przedstawia koleżanka lub kolega. Następnie obrazek losuje kolejne dziecko.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa „Imiona”. Dzieci siedzą w kole wokół ochotnika. Ten zamyka oczy, a wybrane dziecko mówi jego imię. Ochot-
nik musi podać imię osoby, która go wywołała.
x „Ślimak – pudełko do przechowywania skarbów” – wykonanie k. 2 z KA. N. przedstawia dzieciom sposób wykonania:
wyjmuje szablon pudełka, zgina, składa i skleja w zaznaczonych miejscach. Dzieci ozdabiają wykonane przez siebie śli-
maki dowolnymi elementami wyciętymi z papieru kolorowego.
x Zabawa równoważna „Kto potrafi?”. Dzieci przechodzą po ławeczce gimnastycznej, stawiając stopę przed stopą, ręce
mają skierowane na boki. (N. asekuruje mniej sprawne dzieci).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem ilustracji.
Temat: Nasze emocje.
Cele:
J kształtowanie życzliwego stosunku do innych
J doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
J rozwijanie empatii
J bogacenie słownictwa
J rozwijanie wyobraźni
J doskonalenie sprawności ruchowej.
Pomoce: nagranie dowolnej muzyki z CD, KP1.
Przebieg zajęć:
1. Wypowiedzi na temat zachowań dzieci na podstawie ilustracji w KP1, s. 12–13. N. czyta wypowiedzi przedszkolaków
przedstawionych na obrazku. Dzieci zastanawiają się, co czują bohaterowie ilustracji, nazywają emocje. Proponują spo-
soby rozwiązania sporu między chłopcami; zastanawiają się, jak pomóc: chłopcu, który zgubił zabawkę, oraz innym
dzieciom, które są smutne, płaczą lub złoszczą się.
2. N. proponuje dzieciom odgrywanie scenek na podstawie obejrzanej ilustracji. Dzieci próbują opowiedzieć o emocjach,
które przedstawiły, i nazwać je. Ale także określić to, co czuły w trakcie tej zabawy teatralnej.
3. Zabawa ruchowa „Razem jest wesoło”. Dzieci tańczą w kole w rytm dowolnej muzyki. Na sygnał zmieniają kierunek
poruszania się.
4. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 12–13. Nazywanie emocji i naklejanie buziek w odpowiednich miejscach.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
Temat: Album naszej grupy.
Cele:
J doskonalenie sprawności manualnych
J kształtowanie napięcia mięśniowego rąk
J wdrażanie do staranności i dokładności
J rozwijanie wyobraźni.
Pomoce: strona tytułowa (np. kartka bloku kolorowego z napisem Nasza grupa), klej, biała kartka dla każdego
dziecka, kredki, flamastry, papier kolorowy, wizytówki, dziurkacz, tasiemka.