Page 34 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_5i6latek_cz1
P. 34

32 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

Cele:
J	zapoznanie z cyfrą 1
J	rozwijanie spostrzegawczości
J	doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
J	rozwijanie sprawności manualnej
J	doskonalenie sprawności ruchowej.

      Pomoce: piłki (np.: 1 zielona, 3 czerwone, 4 niebieskie, 5 białych, 6 żółtych – w zależności od tego, ile jest dzieci),
      obręcze, kartonik z cyfrą 1, druciki kreatywne, tamburyn, KP1.

Przebieg:
1.	 Zabawa z piłkami. Każde dziecko rzuca i łapie piłkę. Następnie dzieci umieszczają takie same piłki w jednej obręczy.

   Na  koniec przeliczają piłki w każdej obręczy.
2.	 N. prezentuje cyfrę 1, drukowaną i pisaną. Omówienie wspólnie z dziećmi jej charakterystycznych cech. Kreślenie przez

   dzieci cyfry w powietrzu, wodzenie palcem po śladzie.
3.	 Układanie cyfry 1 z kolorowego drucika kreatywnego.
4.	 Umieszczanie cyfry 1 pod zbiorem jednoelementowym. Chętne dziecko kładzie kartonik z cyfrą 1 przy obręczy, w któ-

   rej jest jedna piłka.
5.	 Zabawa ruchowa „Jeden raz”. Dzieci biegają po sali. Na dźwięk tamburyna zatrzymują się i robią jeden raz to, co poka-

   zuje N. Potem zadanie mogą wymyślać chętne dzieci.
6.	 Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 18. Rysowanie po śladzie wzorów i cyfr.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
Temat: Znaczek dyżurnego.
Cele:
J	doskonalenie sprawności manualnych
J	rozwijanie zdolności plastycznych
J	wdrażanie do staranności i dokładności
J	rozwijanie wyobraźni.

      Pomoce: obrazki, koła z papieru o średnicy 10 cm dla każdego dziecka, flamastry, kredki, sznurek długości ok. 3 m.
Przebieg zajęć:
1.	 N. układa obrazki przedstawiające różne czynności porządkowe typowe dla dyżurnego. Rozmawia z dziećmi na temat

   ich treści. Dzieci dowiadują się o funkcji dyżurnego. Ustalenie, jakie prace dyżurni mogą wykonywać w sali.
2.	 Zapoznanie dzieci z tematem pracy. N. wyjaśnia dzieciom, że ich zadaniem jest narysować na środku koła jedną rzecz, która

   będzie określać rodzaj dyżuru, np.: na znaczku dyżurnego od kącika przyrody można narysować kwiatek lub konewkę.
3.	 Dzieci dzielą się na tyle zespołów, ile dyżurów ustalono w grupie (np.: dyżurny od zabawek, od kącika przyrody, od stoli-

   ków, od kącika książki, od łazienki). Przy stolikach każde dziecko z zespołu projektuje znaczki dyżurnego danego rodzaju.
4.	 Dzieci wybierają po jednej propozycji znaczka dla każdego dyżuru, uzasadniają swoją decyzję.
5.	 N. przymocowuje do każdego wybranego znaczka zawieszkę ze sznurka i umieszcza znaczki w ustalonym miejscu.

III Zajęcia w ogrodzie

x	 Rysowanie patykiem na ziemi.
x	 Zabawa „Złap piłkę”. Dzieci stoją w kole. Jedna osoba wchodzi do środka. Stojący w kole szybko rzucają do siebie piłkę tak,

   aby nie mogła jej złapać osoba w środku. Gdy piłka zostanie przechwycona, do koła wchodzi osoba, która rzucała ostatnia.
   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39