Page 38 - NOWA_TRAMPOLINA_przewodnik_5i6latek_cz1
P. 38

36 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień

   Po chwili mnóstwo zajączków było już na ścianie. A potem zaczęła się wesoła zabawa, bo pani pokazała, jak poruszać
lusterkiem, żeby zajączki, biegały, tańczyły albo stały w miejscu. Co kto woli.

A zajączki hop z lusterka,         Jeden woła do drugiego,
na suficie grają w berka,          że się bawi w chowanego.
myk po ścianie na podłogę          I znów myk, myk po suficie,
i znikają gdzieś za rogiem.        tak się bawią wyśmienicie.

Bardzo, bardzo podobało się Trampolinkowi puszczanie zajączków. Uniósł ręce nad głową i zawołał:

Biegnie zajączek
do moich rączek,
raz, dwa, trzy,
złap go ty!

   I dzieci starały się nakierować swoje zajączki prosto na ręce Trampolinka. Oj, nie było to wcale łatwe, bo on wciąż pod-
skakiwał, hej hop.

   A to się zdziwi pluszowy Zajączek, kiedy Trampolinek opowie mu o wyścigach zajączków.
   											Urszula Piotrowska

2.	 Rozmowa na temat treści opowiadania. N. zadaje pytania dzieciom: Co dziwnego usłyszał Zajączek? Czego dowiedział się
   Trampolinek? Co to jest puszczanie zajączków? Co jest potrzebne do puszczania zajączków? Dzieci odpowiadają.
   Następnie mówią, co czuły podczas słuchania opowiadania. Nazywają swoje emocje, określają nastrój.

3.	 Zabawa z lusterkami. Dzieci próbują złapać w lusterku promienie słoneczne.
4.	 Zabawa integracyjna „Śmiej się”. Dzieci stają naprzeciwko siebie. Najpierw jedna osoba próbuje rozśmieszyć drugą, wy-

   korzystując tylko mimikę i gesty. Potem dzieci zamieniają się rolami.
5.	 Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 22. Wskazywanie oznak radości. Kolorowanie i liczenie buziek, określanie nastrojów,

   jakie przedstawiają.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
Temat: Co wyraża buzia?
Cele:
J	rozwijanie zdolności plastycznych
J	doskonalenie sprawności manualnych
J	wdrażanie do staranności i dokładności
J	rozwijanie wyobraźni.

      Pomoce: kartka A4 z konturem postaci dla każdego dziecka, kredki, flamastry, papier kolorowy, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1.	 Zapoznanie z tematem pracy. Zadaniem dzieci jest pokolorować postać albo wyciąć ubranie z papieru kolorowego i do-

   kleić oraz narysować buzię wyrażającą wybraną przez dziecko emocję czy wybrany nastrój, np.: radość, zadowolenie,
   smutek, strach, złość.
2.	 Zachęcanie dzieci do estetycznego wykonania pracy.
3.	 Opowiadanie o swojej postaci, o jej emocjach, nastroju.

III Zajęcia w ogrodzie

x	 Zabawa „Szukamy pluszaka”. Dzieci chodzą po ogrodzie i szukają schowanego pluszowego np. pieska – ćwiczenie spo-
   strzegawczości wzrokowej.

x	 Zabawa ruchowa „Slalom”. Przejście po ścieżce slalomem wyznaczonym przez chorągiewki – ćwiczenie równowagi
   i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

x	 Zabawa ruchowa „Celuj do koła”. Dzieci stoją w kole. N. rysuje w środku okrąg. Dzieci otrzymują woreczki i kolejno
   rzucają nimi tak, aby wpadły do okręgu – rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i celności.
   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43