Page 123 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 123

TYDZIEŃ 11  •  Mój przyjaciel zwierzak  •  121



              Pozostałe dzieci-muchy chodzą na czworakach po całej sali. Na hasło: Pająk! wszystkie muchy przyjmują określoną pozycję
              (np. siad skrzyżny z dłońmi opartymi na kolanach) i pozostają nieruchome, ponieważ pająk idzie na łowy. Jeżeli któraś
              mucha się poruszy, pająk zabiera ją do sieci. Schwytana mucha pozostaje w niej do końca zabawy w siadzie skrzyżnym
              z dłońmi opartymi na kolanach. Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
              x Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań. N. zwraca uwagę na przestrzeganie zasad zgodnego współdziałania
              i pozostawienie porządku po skończonej zabawie.



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj aktywności: poznawcza, matematyczna, plastyczna, przyrodnicza.
            Temat: Zwierzęta domowe.
            Cele:

              p
              ogłębianie wiedzy o różnych zwierzętach hodowanych przez człowieka w domu
              r

              ozwijanie umiejętności układania rytmu, liczenia i porównywania liczebności na oko
              kształtowanie umiejętności plastyczno-technicznych.

                Pomoce: zdjęcia, albumy o małych zwierzętach hodowanych w domach, papier kolorowy, klej, obrazki ze zwierzętami
                do układania rytmów, szarfy, KA.
            Przebieg zajęć:
            1.  Wycieczka do sklepu zoologicznego. Rozmowa ze sprzedawcą na temat małych zwierząt hodowanych w domach.
            2.  Oglądanie zdjęć, albumów o małych zwierzętach hodowanych w domach (chomikach, myszkach, myszoskoczkach, kró-
              likach, szczurach, świnkach morskich, żółwiach). Rozmowa na temat ich wyglądu, trybu życia, sposobu odżywia nia się.
            3.  Praca plastyczna „Żółw” –  KA, k. 5. Dzieci wyjmują szablon żółwia. Wyklejają jego skorupę kawałkami papieru kolo-
              rowego. Następnie składają żółwia na pół, żeby stał.
            4.  Zabawa matematyczna „Zwierzęce rytmy”. Dzieci układają rytmy z obrazków przedstawiających zwierzęta, np.: pies,
              kot, pies, kot…; pies, pies, kot, pies, pies…; kot, kot, pies, kot, kot… Praca zbiorowa przy tablicy, a następnie indywi-
              dualna przy stolikach.
            5.  Zabawa matematyczna „Tyle, ile”. Dzieci rozkładają szarfy na dywanie i do każdej wkładają określoną przez N. liczbę
              obrazków. Następnie porównują, w której pętli jest ich najwięcej, a w której najmniej. Rozwijanie umiejętności liczenia
              i porównywania liczebności na oko.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Piesek Tereski.
            Cele:

              kształtowanie poczucia rytmu

              kształtowanie reakcji na sygnał

              kształtowanie wyobraźni ruchowej
              r
              ozwijanie umiejętności utrzymania równowagi

              kształcenie uważnego słuchania

              r

              ozwijanie spostrzegawczości i zmysłu obserwacji
              u

              trwalanie przeliczania do czterech
              r

              ozwijanie umiejętności działania w grupie.
                Pomoce: maskotka pieska, tamburyn lub bębenek, CD.
            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa na temat zwierząt domowych. N. zadaje dzieciom pytania: Kto z was ma w domu jakieś zwierzątko? Co to jest?
              Jak bawicie się ze swoimi zwierzakami? W jaki sposób wasi rodzice (starsze rodzeństwo) opiekują się zwierzakami? Jak wy
              im w tym pomagacie? N. przez chwilę rozwija temat posiadania psa i opieki nad nim. Krótko opowiada, na czym ona
              polega. Następnie proponuje zabawę w pieski.
            2.  Zabawa „Pieski na spacerze”. N. prosi, aby dzieci pokazały mu, jakie zachowania psów zaobserwowały (np.: chodzenie
              na 4 łapach, siad, szczekanie, warczenie). Ustala, że na poszczególne sygnały muzyczne dzieci-pieski będą wykonywały
              następujące czynności:
              rytmiczny tamburyn (bębenek) –  chodzenie na czworakach
   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128