Page 118 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 118

116  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad


                         t
          PIĄTEK   emat:  Kolorowe trójkąty.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawy paluszkowe – ćwiczenie małej motoryki. Zabawa matematyczna – liczenie
          i porządkowanie okazów zgromadzonych w kąciku przyrody. Ćwiczenia poranne: Zestaw X. Zabawa plastyczna „Zamień
          kółko w coś innego” – rozwijanie inwencji twórczej. Zabawa dydaktyczna „Skrzynia skarbów” – określanie przeznaczenia
          przedmiotów codziennego użytku. Zabawa w kole „Wpadłem do studni”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 2, 12

          Zajęcia główne: Aktywności: słuchowa, plastyczna, manualna, matematyczna – kolorowe trójkąty. Prezentacja nowej
          figury geometrycznej – trójkąta. Wyszukiwanie przedmiotów o kształcie trójkąta – poznanie figury geometrycznej – trójkąta.
          Utrwalanie kształtu figury poprzez rysowanie jej w powietrzu, palcem na dywanie itp. Wykonanie „Trójkątnego obrazka”
          – tworzenie dowolnej kompozycji płaskiej z trójkątów. Zabawa słuchowa – dzielenie nazw figur geometrycznych na sylaby
          z jednoczesnym ich wystukiwaniem klockiem o podłogę. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw X.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 2, 11, 12

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z elementem skoku „Skaczące wiewiórki”. Zabawa ruchowa skoczna „Pajacyk”.
            obszary z podstawy programowej: I 5



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawy paluszkowe. Dzieci rysują palcami w powietrzu zgodnie ze słowami N.: Najpierw rysuje cała ręka, teraz o jeden
            palec mniej. Potem rysują cztery palce. Chowa się kolejny palec, zostały nam trzy i nimi rysujemy itd.
             x Zabawa matematyczna –  liczenie i porządkowanie okazów zgromadzonych w kąciku przyrody. N. zadaje pytania,
            np.:  Ile jest kasztanów w pojemniku? Ile jest szyszek? Czego jest więcej? Czego jest mniej?
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa plastyczna „Zamień kółko w coś innego”. N. rozdaje dzieciom kartki z narysowanym kołem. Zadaniem dzieci
            jest coś do niego dorysować, aby z koła powstał nowy rysunek, np.: słońce, talerz, jabłko, koło samochodowe.
             x Zabawa dydaktyczna „Skrzynia skarbów”. N. wyciąga ze skrzyni różne przedmioty codziennego użytku i pokazuje dzie-
            ciom. Ich zadaniem jest powiedzieć, do czego służy dany przedmiot (okulary, sitko kuchenne, klucz, młotek itp.).
             x Zabawa w kole „Wpadłem do studni”. Dzieci siedzą w kole. Jedno stoi pośrodku. Nagle upada na ziemię i skarży się: Wpa-
            dłem do studni! Pozostałe dzieci pytają chórem: A kto cię uratuje? Dziecko odpowiada: Ten, kto potrafi (np.) stanąć na jednej
            nodze, klasnąć w dłonie trzy razy, policzyć do czterech. Kiedy podawane są określone sposoby zachowania, dzieci siedzące
            w kole próbują je zrealizować. N. zwraca uwagę na to, aby zawsze ktoś inny mógł uratować dziecko znajdujące się w środku.



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: słuchowa, plastyczna, manualna, matematyczna.
          Temat: Kolorowe trójkąty.
          Cele:

            p
            oznanie figury geometrycznej  trójkąta

            doskonalenie percepcji słuchowej
            r

            ozwijanie słuchu fonematycznego.
               Pomoce: ilustracje przedstawiające różnej wielkości i różnego rodzaju trójkąty, gazetowe pałeczki, słomki od na-
               pojów, szablony kolorowych trójkątów, kartki z bloku, klej.
          Przebieg zajęć:
          1.  Prezentacja nowej figury geometrycznej –  trójkąta. N. umieszcza na tablicy różnej wielkości i różnego rodzaju trójkąty.
            Ile boków ma trójkąt? Ile ma rogów? Co jest podobne do trójkąta w naszej sali?
          2.  Rysowanie trójkątów w powietrzu, palcem na dywanie, układanie trójkątów z patyczków, pałeczek gazetowych oraz
            ze słomek do napojów.
   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123