Page 115 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 115
TYDZIEŃ 10 • Mali konstruktorzy • 113
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawy paluszkowe. Dzieci naśladują palcami granie na pianinie. Najpierw jednym palcem (np. kciukiem), potem dwo-
ma, trzema, całą ręką, obiema rękami jednocześnie.
x Zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz?”. Każde dziecko otrzymuje kartkę czerwoną i zieloną. N. wypowiada zdania
prawdziwe lub fałszywe. Jeśli dzieci uznają, że dane zdanie jest zgodne z prawdą, podnoszą kartkę zieloną. Jeśli uznają,
że zdanie jest nieprawdziwe, podnoszą kartkę czerwoną i wyjaśniają, dlaczego się z nim nie zgadzają. Przykłady zdań:
Telewizor służy do gotowania. Ręcznikiem wycieramy ręce. Jabłko i gruszka są owocami. Dzisiaj świeci słońce. Przez uli-
cę przechodzimy na zielonym świetle.
x Ćwiczenia poranne: Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa z chustą animacyjną „Znajdź kolor”. Dzieci chodzą wokół chusty rozłożonej na podłodze. Gdy N. powie nazwę
jednego z jej kolorów, dzieci stają na nim.
x Zabawa manualna „Kwiatek z kółek”. Dzieci otrzymują kolorowe kółka z papieru i układają z nich kwiatek. Następnie
liczą, z ilu kółek on powstał. Potem układają kompozycje według własnego pomysłu.
x Zabawa manualna – rysowanie palcami prostych kształtów na tackach z piaskiem (kółek, kropek, kresek, fal, spirali).
Rozwijanie sprawności manualnych.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj aktywności: matematyczna, plastyczna, ruchowa.
Temat: Co jest w kształcie koła?
Cele:
p
oznanie figury geometrycznej koła
yszukiwanie kształtu koła w codziennych przedmiotach.
w
Pomoce: kółka serso, szablony różnych figur geometrycznych, 2 duże tace, KP1.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa dydaktyczna „Koło”. N. rozdaje dzieciom kółka serso i zachęca do wypowiedzi na temat ich kształtu oraz tego,
co im on przypomina. Narysujcie w powietrzu duże i małe koło. Co w naszej sali jest okrągłe?
2. Zabawa „Magiczne kółko”. Dzieci, wykorzystując kółka serso, ilustrują słowa N., np.: Świeci słońce (unoszą kółka wysoko
do góry). Tata prowadzi samochód (biegają po sali, kręcąc kółkami jak kierownicą). Chodzimy między kałużami (przecho-
dzą między kółkami rozłożonymi na podłodze). N. zachęca dzieci do podawania własnych propozycji zabawy z kółkami.
3. Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 12. Dzieci nalepiają brakujące części rakiety. Wskazują, która z nich jest w kształcie koła.
4. Zabawa matematyczna – segregowanie szablonów figur geometrycznych na: koła i pozostałe figury. N. kładzie na dy-
wanie 2 tace i różne figury geometryczne. Zadaniem dzieci jest posegregować figury – na jedną tacę położyć wszystkie
koła, a na drugą pozostałe figury.
5. Zabawa ruchowa „Nasze koła”. N. dzieli dzieci na 3–4 grupy. Na hasło: Małe kółeczka! dzieci łapią się za ręce i tworzą
kółeczka. Na hasło: Duże koło! wszystkie dzieci tworzą jedno duże koło.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Licz dźwięki z Trampolinkiem.
Cele:
kształtowanie poczucia rytmu
kształtowanie reakcji na sygnał
kształtowanie wyobraźni ruchowej
r
ozwijanie skoczności i koordynacji ruchowej
kształcenie uważnego słuchania
ozwijanie aparatu głosowego
r
ozwijanie spostrzegawczości i zmysłu obserwacji.
r
Pomoce: bębenek, drewienka (tzw. klawesy), trójkąt, KA, CD.