Page 112 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 112

110  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad




          TYDZIEŃ 10    Mali konstruktorzy




                                   t
          PONIEDZIAŁEK   emat:  Manipulujemy i konstruujemy.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawy manualne – układanie dowolnych kompozycji z mozaiki geometrycznej.
          Ćwiczenie spostrzegawczości „Znajdź różnice” – dostrzeganie różnic między obrazkami. Ćwiczenia poranne: Zestaw X.
          Zabawy z wykorzystaniem gier, układanek, piramidek i innych zabawek do manipulowania. Zabawy paluszkowe „Nazwy
          palców”. Zabawa dydaktyczna „Liczymy” – przeliczanie zabawek w sali.
            obszary z podstawy programowej: III 1; IV 8, 11, 12, 13, 15

          Zajęcia główne: Aktywności: językowa, manualna, ruchowa – manipulujemy i konstruujemy. Rozmowa na temat te-
          go, co to znaczy coś konstruować, na czym polega praca konstruktorów. Oglądanie ilustracji związanych z tematem zajęć.
          Odwiedziny w najstarszej grupie przedszkolnej – przyglądanie się pracom konstrukcyjnym starszych kolegów. Zorganizo-
          wanie konkursu na Małego Konstruktora – budowanie z klocków. Zabawa konstrukcyjna „Domek dla Trampolinka”. Ćwi-
          czenia gimnastyczne: Zestaw X.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 2, 5, 11, 13

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa bieżna „Slalom”. Zabawa ruchowa rzutna „Piłka parzy”.
            obszary z podstawy programowej: I 5


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawy manualne –  układanie dowolnych kompozycji z mozaiki geometrycznej (klocków w różnych kształtach).
            Swobodne rozmowy.
             x Ćwiczenie spostrzegawczości „Znajdź różnice”. N. pokazuje dzieciom 2 obrazki różniące się kilkoma szczegółami.
            Zadaniem dzieci jest wskazać różnice między nimi.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawy z wykorzystaniem gier, układanek, piramidek i innych zabawek do manipulowania.
             x Zabawy paluszkowe „Nazwy palców”. N. pokazuje i nazywa poszczególne palce u dłoni: kciuk, wskazujący, środkowy,
            serdeczny i mały. Dzieci mówią i pokazują palce za N., starając się zapamiętać ich nazwy.
             x Zabawa dydaktyczna „Liczymy”. Dzieci wspólnie z N. liczą zabawki znajdujące się na półkach w sali przedszkolnej.


          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: językowa, manualna, ruchowa.
          Temat: Manipulujemy i konstruujemy.
          Cele:
            oznanie znaczenia słowa konstruować

            p

            r
            ozwijanie wyobraźni przestrzennej

            doskonalenie umiejętności konstruowania z klocków.
               Pomoce: ilustracje (zdjęcia) różnych konstrukcji (budowli, mostów, domków z klocków, wież), klocki, dyplomy
               Małego Konstruktora.
          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa z dziećmi na temat tego, co to znaczy coś konstruować, jak wyobrażają sobie pracę konstruktorów. N. pokazuje ilustra-
            cje związane z tematem zajęć. Z czego można skonstruować wieżę? Co chcielibyście skonstruować? Jaka powinna być ta konstrukcja?
   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117