Page 107 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 107

TYDZIEŃ 9  •  Kapryśna pogoda  •  105



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa dydaktyczna. Dzieci dzielą na sylaby swoje imiona i jednocześnie wyklaskują je (tupią, uderzają dłońmi
              o kolana itp.).
              x Zabawa oddechowa. Dzieci jak najmocniej dmuchają na piłeczkę pingpongową. N. może zaproponować wyścigi
              piłeczek. Dziecko, którego piłeczka pierwsza dotrze do wyznaczonej mety, wygrywa.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Co słychać?”. Dzieci siedzą z zamkniętymi oczami i uważnie nasłuchują. Starają się rozpoznać dochodzące odgłosy.
              x Zabawa plastyczna „Plastelinowe kropelki”. Dzieci lepią z plasteliny kropelki deszczu i układają je na papierowych
              talerzykach.
              x Zabawa ruchowa „Ciepło –  zimno”. N. pokazuje dzieciom 2 kartki –  żółtą i niebieską. Gdy podniesie do góry kartkę
              żółtą, oznaczającą ciepło, dzieci kładą się na dywanie i udają, że wygrzewają się w słońcu. Gdy w górze jest kartka nie-
              bieska –  przykucają i kulą się, jakby było im zimno. Rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.



            II Zajęcia główne


            Zajęcia 1
            Rodzaj aktywności: językowa, ruchowa, plastyczna.
            Temat: Jesienny spacer.
            Cele:
              świadamianie konieczności ubierania się adekwatnie do pogody
              u


              u
              świadamianie poprawnego zachowania się podczas burzy, mgły czy silnego wiatru.
            Pomoce: obrazki przedstawiające różną pogodę, przedmioty i ubrania na różną pogodę, kredki, KP1.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa dydaktyczna „Przyczyna i skutek”. N. przypina do tablicy obrazki przedstawiające różną pogodę: burzę, wiatr,
              deszcz, słońce. Rozmawia z dziećmi na temat konieczności dostosowania ubioru do pogody: Jak ubieramy się, gdy
              na dworze pada deszcz? Co zabieramy ze sobą? Dlaczego wkładamy kalosze? Jak ubieramy się, gdy jest ciepło i świeci słoń-
              ce? Jaka jest dzisiaj pogoda? Jak przyszłyście ubrane do przedszkola?
            2.  Zabawa dydaktyczna „Co wybrać?”. Dzieci ze zgromadzonych przez N. ubrań i przedmiotów (np.: peleryna, słomko-
              wy kapelusz, parasol, klapki, kalosze, lornetka, szalik, okulary przeciwsłoneczne) wybierają te, które należy włożyć lub
              zabrać ze sobą na spacer. Pogodę, jaka jest podczas spaceru, określa N., np.: Pada deszcz i wieje wiatr. Świeci słońce.
              Jest bardzo zimno i pada śnieg.
            3.  Wykonanie ćwiczenia –  KP1, k. 9. Dzieci kolorują parasol i ubrania, które Trampolinek powinien włożyć na jesienny spacer.
            4.   Rozmowa na temat zachowania się podczas burzy, silnego wiatru lub mgły. Dzieci wspólnie z N. zastanawiają się, na co
              trzeba uważać, gdy na dworze zastanie nas burza, zerwie się silny wiatr lub jest mgła. Co się dzieje na dworze, gdy jest
              burza (wieje silny wiatr)? Jak wyglądają wtedy drzewa? Jak zachowują się ptaki? Jak wygląda mgła? Dlaczego podczas mgły
              kierowcy muszą szczególnie uważać? Na co trzeba uważać podczas burzy? Dlaczego w taką pogodę lepiej pozostać w domu?
            5.  Zabawa ruchowa „Mały deszcz, duży deszcz, burza”. Dzieci siedzą na dywanie. Stukają palcami o podłogę, naśladując
              odgłosy padającego deszczu: najpierw małego (stukają delikatnie), potem coraz silniejszego (stukają mocniej), a na koń-
              cu burzy i grzmotów (uderzają całymi dłońmi o podłogę).

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Tańczące kalosze.
            Cele:

              kształtowanie poczucia rytmu

              kształtowanie reakcji na sygnał

              kształtowanie wyobraźni ruchowej
              r

              ozwijanie skoczności i koordynacji ruchowej

              kształcenie uważnego słuchania
              r

              ozwijanie aparatu głosowego
              auka piosenki.
              n
   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112