Page 106 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 106

104  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



             x Zabawa słuchowa „Szum wiatru”. Każde dziecko otrzymuje po 2 woreczki foliowe. Pociera jednym o drugi, naśladując
            szum wiatru –  raz ciszej, raz głośniej. N. może włączyć dowolny podkład muzyczny.



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: słuchowa, plastyczna, językowa, przyrodnicza.
          Temat: Kropelki deszczu.
          Cele:
            r
            ozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej


            p
            oznanie właściwości deszczu

            r
            ozwijanie sprawności manualnych
            r

            ozwijanie ekspresji plastycznej.
          Pomoce: patyczki (kredki), kartki A3, farba plakatowa, dowolne nagranie deszczu.
          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa słuchowa. Dzieci wystukują kredkami lub patyczkami o blat stolika rytm padającego deszczu. Nadają mu różne
            tempo i różne natężenie (szybko, wolno, mocno, delikatnie).
          2.  Rozmowa z cała grupą „Co nam daje deszcz?”. N. zachęca dzieci do wypowiadania się na temat deszczu: Kto z was lu-
            bi deszcz? Dlaczego? Za co nie lubicie deszczu? Dlaczego deszcz jest potrzebny? Co by było, gdyby deszcz przestał padać?
          3.  Praca plastyczna „Deszcz”. Dzieci malują na kartkach A3 farbą plakatową krople deszczu. N. włącza podkład muzyczny.
          4.  Rozmowa na temat prac. Dzieci opowiadają, jaki deszcz namalowały –  spokojny, drobny czy ulewę. Mówią, jakiego ko-
            loru farb użyły.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa „Jesienny deszcz”. N. rozkłada na trawniku gazety i zaczyna grać na tamburynie. Dzieci biegają swobod-
            nie, omijając gazety-kałuże. Gdy usłyszą mocne uderzenie w tamburyn (oznaczające burzę), łączą się w pary i chowają
            się w domkach (pod gazetami) –  wykonują przysiad, trzymając gazety nad głowami. Rozwijanie koordynacji słuchowo-
            -ruchowej.
             x Zabawa ruchowa „Celowanie”. Dzieci otrzymują małe piłki, którymi celują w rozłożoną na ziemi gazetę-kałużę.
            Rozwijanie umiejętności celowania.




          ŚRODA   emat:  Jesienny spacer.
                         t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa dydaktyczna – dzielenie imion na sylaby z wyklaskiwaniem. Zabawa
          oddechowa. Ćwiczenia poranne: Zestaw IX. Zabawa „Co słychać?”. Zabawa plastyczna „Plastelinowe kropelki” – lepienie
          z plasteliny kropelek deszczu i układanie ich na papierowych talerzykach. Zabawa ruchowa „Ciepło – zimno” – rozwijanie
          percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
            obszary z podstawy programowej: I 9; III 5; IV 2, 7, 8

          Zajęcia główne:   ▶  1. Aktywności: językowa, ruchowa, plastyczna – jesienny spacer. Zabawa dydaktyczna „Przy-
          czyna i skutek” – oglądanie obrazków przedstawiających różną pogodę. Rozmowa na temat konieczności dostosowania
          ubioru do pogody. Zabawa dydaktyczna „Co wybrać?” – praktyczne ćwiczenia w wyborze ubioru w zależności od pogody.
          Wykonanie ćwiczenia z KP1. Rozmowa na temat bezpiecznego zachowania się podczas burzy, silnego wiatru lub mgły. Za-
          bawa ruchowa „Mały deszcz, duży deszcz, burza”.   ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – tańczące kalosze. Słuchanie i nauka
          piosenki Tańczące kalosze. Zabawy rytmiczne do tekstu i melodii piosenki.
            obszary z podstawy programowej: I 2; III 5; IV 1, 2, 7, 18

          Zajęcia w ogrodzie: Ćwiczenie „Chodzimy po skakance” – rozwijanie umiejętności chodzenia po ograniczonej przestrze-
          ni. Zabawa bieżna „Pomniki”.
            obszary z podstawy programowej: I 5
   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111