Page 110 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 110
108 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Listopad
Zadania popołudniowe
x Zabawa manualna „Wytnij kropelkę”. Dzieci wycinają duże krople. (Karty pracy przygotowane przez N. Dzieciom, które
nie potrafią posługiwać się nożyczkami, N. pokazuje, jak należy je trzymać i jak nimi ciąć, żeby nie zrobić sobie krzywdy).
x Zabawy manualne z gazetą. Dzieci uderzają palcami w gazetę (trzymaną w dłoni lub położoną na podłodze), naśladując
padający deszcz. Potem zwijają i gniotą gazetę w dłoniach, naśladując szum wiatru.
x Zabawa ruchowa na czworakach „Kasztanowy konik” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Rodzaj aktywności: plastyczna, językowa, poznawcza, przyrodnicza.
Temat: Wieje wiatr.
Cele:
wiczenie głębokiego wdechu i wydechu
ć
ozpoznawanie i nazywanie oznak wiejącego wiatru
r
doskonalenie mowy i myślenia.
Pomoce: wiatrak, paski bibuły na stojaku, farby, KP1.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa oddechowa „Głęboki wdech i wydech”. Dzieci dmuchają na paski bibuły zawieszone na nitkach na stojaku.
2. Zabawa badawcza „Wiatrak”. N. włącza wiatrak. Dzieci podchodzą kolejno do niego, żeby poczuć na sobie podmuchy
powietrza (wiejącego wiatru).
3. Rozmowa na temat wiatru. Dzieci dzielą się swoimi doświadczeniami. Co czuliście, gdy staliście blisko wiatraka? Spró-
bujcie powiedzieć, co to jest wiatr. Co się dzieje na dworze, gdy wieje silny wiatr? Dlaczego wiatr może być niebezpieczny?
Czy wiatr może być pożyteczny? Kiedy?
4. Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 10. Dzieci przyglądają się ilustracji i wyjaśniają, po czym można poznać, że na dworze
wieje wiatr. Odciskają na listkach paluszki umoczone w farbie.
5. Zabawa naśladowcza (ćwiczenie logopedyczne). Dzieci naśladują dźwięki wiatru – delikatnego i silnego.
III Zajęcia w ogrodzie
x Zabawa ruchowa bieżna „Wiatr czarodziej”. Wybrane dziecko – wiatr czarodziej – trzyma w ręku długi pasek bibuły
i biega między dziećmi, które przykucają. Dotyka nim mijanych kolegów. Dzieci dotknięte przez wiatr, wstają i zaczy-
nają biegać. Gdy wszystkie zostaną dotknięte, zabawę powtarzamy.
x Zabawy dowolne ze skakankami, kółkami hula-hoop, dużymi i małymi piłkami.
t
PIĄTEK emat: Gazetowe kałuże.
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenia orientacji przestrzennej z wykorzystaniem szablonu chmurki. Zabawa
naśladowcza „Masaż” – utrwalanie nazw części ciała. Ćwiczenia poranne: Zestaw IX. Ćwiczenia artykulacyjne, usprawniające
język. Zabawa dydaktyczna „Jakie to zjawisko atmosferyczne?” – rozpoznawanie i nazywanie zjawisk atmosferycznych. Ko-
lorowanie kredkami obrazków przestawiających różne zjawiska atmosferyczne. Swobodne wypowiedzi na temat obrazków.
obszary z podstawy programowej: I 7, 9; III 1; IV 2
Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, językowa, ruchowa – gazetowe kałuże. Zabawa logorytmiczna „Kałuże”. Rozmo-
wa na temat treści wierszyka. Wyjaśnienie, jak wygląda ponury dzień. Wydzieranka „Gazetowe kałuże” – przypomnienie
zasad posługiwania się klejem. Zabawa naśladowcza „Odgłosy pogody” – wydobywanie dźwięków naśladujących odgłosy
przyrody za pomocą róznych przedmiotów. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw IX.
obszary z podstawy programowej: IV 5, 7, 8, 11