Page 114 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 114

112  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: manualna, plastyczna, poznawcza, matematyczna.
          Temat: Budujemy wieże.
          Cele:

            r
            ozwijanie wyobraźni

            p
            oznanie różnego rodzaju wież
            s

            osowanie wyrażeń przyimkowych: na wieży, pod wieżą, obok wieży
             t

            doskonalenie umiejętności konstruowania z klocków
            doskonalenie sprawności manualnych.

               Pomoce: ilustracje (zdjęcia) różnych rodzajów wież, klocki, KP1.
          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat obrazków przedstawiających różne rodzaje wież: wąskie, szerokie, wysokie, niskie, budowane z ka-
            mienia, z klocków, z metalu. Dlaczego ludzie budują wieże? Do czego one im służą? (wieże budynków, wieże obserwacyj-
            ne, nadawcze) Dlaczego wieże są zwykle wysokie?
          2.  Zabawy konstrukcyjne w kąciku klocków. Dzieci w grupach lub indywidualnie budują z klocków wieże. Potem
            opowiadają o nich, nadają im nazwy. Mówią, czy łatwo, czy trudno było je zbudować. Podczas zabawy dzieci określają
            stosunki przestrzenne, np.: na (Połóż klocek na czubku wieży), pod (Połóż klocek pod wieżą), obok (Stań obok wieży).
          3.  Wykonanie ćwiczenia –  KP1, k. 11. Dzieci dorysowują 1 klocek na wieży i 2 klocki pod wieżą.
          4.  Zabawa ruchowa „Wysoka –  niska wieża”. Dzieci zamieniają się raz w wysokie wieże –  stają na palcach, wyciągają
            wysoko w górę ręce, a raz w niskie wieże –  kucają. Dzieci reagują na polecenia słowne N.: Wysoka wieża! (Niska
            wieża!).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa bieżna „Wiewiórki do dziupli”. N. rozkłada na ziemi obręcze –  dziuple dla wiewiórek. Na słowa: Wiewiórki
            z dziupli! dzieci biegają swobodnie po ogrodzie. Na zawołanie: Wiewiórki do dziupli! każda wiewiórka wskakuje
            do dziupli (obręczy) i przysiada.
            W innej wersji zabawy, przy każdym jej powtórzeniu, N. rozkłada o 1 obręcz mniej niż jest dzieci. Wiewiórka, która nie
            zdąży wskoczyć do dziupli, odchodzi z zabawy.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu ogrodowego. N. przypomina o zasadach bezpieczeństwa.




          ŚRODA   emat:  Co jest w kształcie koła?
                         t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawy paluszkowe – ćwiczenie małej motoryki. Zabawa dydaktyczna „Prawda
          czy fałsz?” – rozwijanie logicznego myślenia. Ćwiczenia poranne: Zestaw X. Zabawa z chustą animacyjną „Znajdź kolor”.
          Zabawa manualna „Kwiatek z kółek” – układanie kompozycji z papierowych kół, przeliczanie elementów. Zabawa manualna
          – rysowanie palcami prostych kształtów na tackach z piaskiem – rozwijanie sprawności manualnych.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 8; IV 11

          Zajęcia główne:   ▶  1. Aktywności: matematyczna, plastyczna, ruchowa – co jest w kształcie koła? Zabawa dydak-
          tyczna „Koło”. Oglądanie kółka serso, wypowiedzi na temat jego kształtu oraz tego, co ono przypomina. Zabawa „Magiczne
          kółko” – dostrzeganie w otoczeniu przedmiotów o kształcie koła. Podawanie przez dzieci własnych propozycji zabawy
          z kółkami. Wykonanie ćwiczenia z KP1 – nalepianie brakujących części rakiety. Zabawa matematyczna – segregowanie
          szablonów figur geometrycznych na: koła i pozostałe figury. Zabawa ruchowa „Nasze koła”.  ▶  2. Zajęcia umuzykalnia-
          jące – licz dźwięki z Trampolinkiem. Utrwalanie piosenki Tańczące kalosze. Zabawy rytmiczne. Rozwiązywanie zagadek
          o instrumentach.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 7, 12, 15

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa w chowanego – zabawa tradycyjna. Zabawa ruchowa z mocowaniem „Ciągnij wózek”.
            obszary z podstawy programowej: III 5
   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119