Page 117 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 117

TYDZIEŃ 10  •  Mali konstruktorzy  •  115



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawy paluszkowe. Dzieci bawią się swoimi paluszkami zgodnie ze słowami N.: Witają się nasze wszystkie paluszki (pal-
              ce obu dłoni dotykają się). Paluszki jednej ręki witają się z paluszkami drugiej ręki (palce jednej dłoni dotykają palców
              drugiej dłoni). Pokazujemy jedną rękę. Jeden paluszek kłania się wszystkimi, dwa paluszki kłaniają się wszystkim, trzy…
              Potem te same ćwiczenia wykonują palce drugiej ręki.
              x Zabawa z chustą animacyjną „Przejdź pod chustą”. Dzieci stoją wokół chusty animacyjnej, podnoszą ją i opuszczają.
              Co pewien czas N. mówi, kto ma zmienić swoje miejsce i przejść pod chustą, np.: Przechodzą dzieci, które mają niebieskie
              bluzeczki. Przechodzą chłopcy, którzy mają czarne włosy. Przechodzą dzieci, które przyjechały do przedszkola autobusem.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa z chustą animacyjną „Muzyczna chusta”. Dzieci trzymają rozciągniętą chustę i falują nią w takt melodii. N. włą-
              cza dowolne nagranie.
              x Zabawa konstrukcyjna „Najwyższa wieża”. Każde dziecko stara się zbudować jak najwyższą wieżę. Zabawa kończy się,
              gdy wieże się przewrócą. Następnie dzieci liczą klocki wykorzystane do budowy wieży. Sprawdzają, czyja była najwyższa.
              x Zabawa ruchowo-naśladowcza. N. przedstawia różne czynności za pomocą dowolnej pacynki. Dzieci starają się je na-
              śladować. N. mówi i pokazuje, np.: Pacynka klaszcze. Pacynka dotyka swoich palców u nóg. Pacynka wskazuje na swój
              nos (uszy). Pacynka macha do was rączką.



            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: manualna, ruchowa, matematyczna, językowa.
            Temat: Kwadraty i kwadraciki.
            Cele:
              p
              oznanie figury kwadratu

              r
              ozpoznawanie kształtu kwadratu w codziennych przedmiotach

              ozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej.
              r

                Pomoce: skakanki, bębenek, obrazki przedstawiające różnej wielkości kwadraty, przedmioty w kształcie kwadra-
                tu, kartki z bloku, klej, KA.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa ruchowa „Kwadrat”. N. układa na podłodze ze skakanek dużą figurę w kształcie kwadratu. Następnie gra na bę-
              benku, a dzieci maszerują wokół figury. Gdy przestaje grać, wskakują do kwadratu i przykucają.
            2.  Rozmowa na temat wyglądu kwadratu na podstawie obrazków zawieszonych na tablicy (kwadraty różnej wielkości). Jak
              wygląda kwadrat? Ile ma boków? Czym różni się od koła?
            3.  N. mówi rymowankę, a dzieci rysują palcem w powietrzu, na podłodze, na plecach kolegi kształt kwadratu.

              Rysujemy kwadrat, rysujemy ślicznie.
              On ma cztery boki, cztery identyczne.
              Ma też cztery kąty –  wszystkie jednakowe.
              Patrzcie: jeden, dwa, trzy, cztery –  i gotowe!

            4.  Zabawa słowna „Kwadrat jak…”. Dzieci wyszukują w sali przedmiotów w kształcie kwadratu lub takich, które mają cechy
              tej figury, np.: Okno ma cztery boki jak kwadrat. Książka ma cztery rogi jak kwadrat.
            5.  Układanie kotka z figur geometrycznych –  KA, k. 4. Dzieci wyjmują figury i układają z nich kotka według wzoru.
              Mogą go nakleić na kartce z bloku.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa „Przytul drzewo”. Każde dziecko przytula się do drzewa, które najbardziej mu się podoba. Dotyka jego
              gałęzi, kory, zwraca uwagę na zapach. Chętne dzieci opowiadają o swoich spostrzeżeniach.
              x Zabawa ruchowa bieżna „Kto pierwszy na mecie” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122