Page 111 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 111

TYDZIEŃ 9  •  Kapryśna pogoda  •  109



            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa organizacyjno-porządkowa „Moja para!”. Zabawa „Iskierka przyjaźni”.
              obszary z podstawy programowej: I 5



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Każde dziecko dostaje szablon chmurki wycięty z kartonu. Następnie dzieci układają go zgodnie z poleceniami N.,
              np.: przed sobą, na swoich głowach, obok siebie, za sobą, trzymają nad głowami.
              x Zabawa „Masaż”. N. ilustruje swoje słowa ruchem, a dzieci naśladują jego czynności: Witamy swoją głowę –  masujemy włosy
              i skórę na jej czubku. Potem masujemy twarz: powieki, brwi i rzęsy. Dotykamy policzków, nosa, warg, uszu, szyi i karku itd.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Ćwiczenia usprawniające język. Dzieci wysuwają język z ust i chowają go, mlaskają, przyklejają język do podniebienia
              przy szeroko otwartych ustach (ssanie cukierka).
              x Zabawa dydaktyczna „Jakie to zjawisko atmosferyczne?”. Dzieci siedzą w kole, na środku którego rozłożone są kartoniki
              z ilustracjami różnych zjawisk atmosferycznych (słońca, słońca za chmurą, deszczu, burzy, wiatru). N. podnosi do góry
              jeden z obrazków, a dzieci nazywają dane zjawisko atmosferyczne.
              x Kolorowanie kredkami obrazków przestawiających różne zjawiska atmosferyczne. Samorzutne wypowiedzi dzieci
              na temat obrazków.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: plastyczna, językowa, ruchowa.
            Temat: Gazetowe kałuże.
            Cele:

              r
              ozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej

              ozwijanie sprawności manualnych.
              r
            Pomoce: gazety, kartki A3, klej, torebki foliowe, grzechotki, woreczki.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa logorytmiczna „Kałuże”. Dzieci powtarzają rymowankę za N., jednocześnie tupiąc rytmicznie nogami.

              Małe chmury, duże chmury – zrobił nam się dzień ponury.
              Nocą były wielkie burze i powstały wnet kałuże.
              Cały dzień więc dzisiaj noszę ulubione swe kalosze.

            2.  Rozmowa z N. na temat treści wierszyka. Wyjaśnienie, jak wygląda ponury dzień.
            3.  Wydzieranka „Gazetowe kałuże”. Dzieci wydzierają kawałki gazety i naklejają je na kartkę A3. N. przypomina dzieciom
              o zasadach posługiwania się klejem. Praca indywidualna jednolita.
            4.  Zabawa naśladowcza „Odgłosy pogody”. N. rozdaje dzieciom różne przedmioty (gazety, torebki foliowe, grzechotki, wo-
              reczki), za pomocą których będą naśladowały odgłosy przyrody (deszcz –  silny, drobny, grzmoty, wichurę…).
            5.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa organizacyjno-porządkowa „Moja para!”. Dzieci dobierają się w pary i zapamiętują, kto z kim stoi. Na sygnał
              N. (gwizdek) rozdzielają się i swobodnie biegają po ogrodzie. Na następny sygnał ponownie łączą się w te same pary
              i maszerują razem kilka kroków.
              x Zabawa „Iskierka przyjaźni”. Dzieci stoją w kręgu, trzymając się za ręce. N. ściska rękę sąsiada, który drugą ręką ściska
              dłoń następnej osoby. Iskierka (uścisk) jest kolejno przekazywana, aż wróci do osoby, która ją wysłała.
   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116