Page 125 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 125

TYDZIEŃ 11  •  Mój przyjaciel zwierzak  •  123


                                t
            CZWARTEK   emat:  Skrzydlaci przyjaciele.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa „Pchełki”. Zabawa manualna „Patyczki” – porównywanie dłu-
            gości, stosowanie określeń: dłuższy, krótszy. Ćwiczenia poranne: Zestaw XI. Zabawa ruchowa „Dogoń kotka”. Zabawa na-
            śladowcza „Pokaż to, co ja” – rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.
              obszary z podstawy programowej: IV 1, 12, 13

            Zajęcia główne: Aktywności: przyrodnicza, poznawcza, plastyczna, słuchowa – skrzydlaci przyjaciele. Oglądanie zdjęć,
            albumów o ptakach (papugach, kanarkach), które można hodować w domu. Zabawa słuchowa – dokonywanie analizy słu-
            chowej wyrazów w podziale na sylaby. Zabawa dydaktyczna „Kolory papugi” – utrwalanie nazw kolorów. Ćwiczenie pla-
            styczne „Kolorowe ptaki” – wyklejanie kawałkami bibuły konturowego rysunku papugi lub kanarka.
              obszary z podstawy programowej: III 5; IV 2, 5, 8, 12, 18; 19

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Spacer sikorek”. Zabawa plastyczna – rysowanie kolorową kredą na płytach chodni kowych.
              obszary z podstawy programowej: IV 1, 8



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa ruchowa „Pchełki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa manualna „Patyczki”. Dzieci układają różnej długości patyczki, od najkrótszego do najdłuższego i od najdłuż-
              szego do najkrótszego. Pogłębianie doświadczeń matematycznych.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw XI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa „Dogoń kotka” –  odmiana zabawy „Dogoń wróbelka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa naśladowcza „Pokaż to, co ja”. Dzieci stoją w kole i naśladują ruchy wykonywane przez N., który stoi w środku.
              Wykonują np.: krok do przodu i krok do tyłu, obrót wokół własnej osi, przysiad i wyskok do góry. Osobą pokazującą
              może być również każde chętne dziecko. Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
              x Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań. N. zwraca uwagę na przestrzeganie zasad zgodnego współdziałania
              i pozostawienie porządku po skończonej zabawie.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: przyrodnicza, poznawcza, plastyczna, słuchowa.
            Temat: Skrzydlaci przyjaciele.

            Cele:
              ogłębianie wiedzy na temat ptaków hodowanych w domach

              p

              r
              ozwijanie umiejętności wyklejania
              wiczenie słuchu fonematycznego

              ć
              u

              trwalanie nazw kolorów.
                Pomoce: zdjęcia, albumy o ptakach, które można hodować w domu, duża ilustracja lub zdjęcie przedstawiające
                kolorową papugę, kartki z konturowymi rysunkami papugi lub kanarka, bibuła, klej.
            Przebieg zajęć:
            1.  Oglądanie zdjęć, albumów o ptakach (papugach, kanarkach), które można hodować w domu.
            2.  Zabawa słuchowa –  dokonywanie analizy słuchowej wyrazów w podziale na sylaby. Dzieci wraz z N. klaszczą i wyma-
              wiają wyrazy sylabami: ka-na-rek, pa-pu-ga. Próby indywidualnego samodzielnego dzielenia wyrazów na sylaby.
            3.  Zabawa dydaktyczna „Kolory papugi”. N. pokazuje obrazek dużej kolorowej papugi. Wskazuje kolory, a dzieci podają
              ich nazwy.
            4.  Ćwiczenie plastyczne „Kolorowe ptaki”. Dzieci wyklejają małymi kawałkami bibuły (przygotowanymi przez N.) kontu-
              rowy rysunek papugi lub kanarka.
   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130