Page 155 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 155

TYDZIEŃ 13  •  Czekamy na Mikołaja  •  153



            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: plastyczna, poznawcza, językowa.
            Temat: Czapka Mikołaja.
            Cele:

              słuchanie ze zrozumieniem
              r

              ozwijanie mowy i myślenia

              kształtowanie umiejętności plastycznych.
                Pomoce: papierowe czapeczki z czerwonych kartek A3, wata, płatki kosmetyczne, papier kolorowy, klej, CD.
            Przebieg zajęć:
            1.  Słuchanie wiersza Doroty Gellner Orszak mikołajowy.


                  Orszak mikołajowy



                [ 1 ]   Polem srebrzystym,    [ 3 ]   Potem Mikołaj        [ 4 ]   Za Mikołajem,
                  polem zimowym,                poważnie kroczy,              w śnieżnej zamieci
                  wędruje orszak                wśród zmarszczek błyszczą     idą choinki .
                  mikołajowy .                  niebieskie oczy .             Dokąd?
                                                Mikołaj także                 Do dzieci!
                [ 2 ]   Najpierw Aniołki        ma paczek mnóstwo,

                   idą parami .                 a lód na rzece             [ 5 ]   Wędruje orszak
                   Niosą koszyczki .            świeci jak lustro .           dalej i dalej . . .
                   Z czym?                                                    A dzieci w domach
                   Z prezentami!                                              nie śpią dziś wcale!


            2.  Rozmowa na temat wiersza. N. wyjaśnia trudniejsze słowa, np.: orszak, kroczyć, zamieć. Zadaje pytania: Kto szedł w or-
              szaku mikołajowym? Dokąd wędrował orszak Mikołaja? Co niósł Mikołaj i aniołki? Dlaczego dzieci nie mogły zasnąć?
            3.  Zabawa plastyczna „Mikołajowe czapeczki”. N. przygotowuje czapeczki dla wszystkich dzieci. Wykonuje je ze zwiniętych
              w rożek czerwonych kartek A3, które zszywa w kilku miejscach spinaczem. Zadanie dzieci polega na ozdobieniu swojej
              czapeczki. Mogą nalepiać na niej na przykład kulki z waty, białe płatki kosmetyczne lub dowolne wykonane przez sie-
              bie ozdoby.
            4.  Zabawa ruchowa naśladowcza do piosenki Mikołaj (jedzie samochodem) (CD). Dzieci wspólnie z nagraniem śpiewa-
              ją słowa zwrotek, a podczas refrenu wykonują ruchy, które ćwiczyły w czasie zajęć umuzykalniających. Na słowach:
              Hu hu ha! dzieci tupią na przemian nogami, na: Tra la la! klaszczą trzy razy w ręce, a na słowach: Co to za Mikołaj! łapią
              się za głowę i kiwają nią w geście zdziwienia.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa z piłką. Dzieci starają się kolejno kopnąć piłkę do wyznaczonej naprzeciwko nich bramki.
              x Zabawa ruchowa „Kula śnieżna”. Każde dziecko stara się ulepić ze śniegu jak największą kulę. Dzieci porównują swoje
              kule, sprawdzają, czyja jest największa. Zabawę można również przeprowadzić w grupach.




                          t
            PIĄTEK   emat:  Prezent dla Mikołaja.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa plastyczna – ozdabianie konturu dużej skarpety na prezenty od Mikoła-
            ja. Zabawa równoważna „Taniec pozytywki”. Ćwiczenia poranne: Zestaw XIII. Zabawa na czworakach „Wyścig reniferów”.
            Zabawa społeczna „Bałwanek”. Zabawa ruchowa „Kulkowy wyścig”.
              obszary z podstawy programowej: I 5
   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160