Page 150 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 150

148  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Cele:
            p

            oznanie tradycji świątecznej związanej z postacią Świętego Mikołaja (także postacią historyczną)

            doskonalenie umiejętności plastycznych
            r

            ozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
            ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.

            r
               Pomoce: ilustracje przedstawiające Świętego Mikołaja i jego zaprzęg, mapa, obrazki przedstawiające dzieci speł-
               niające różne dobre uczynki, konturowe obrazki przedstawiające Świętego Mikołaja, kredki świecowe, wata, klej,
               wesołe nagranie do zabawy „Sanie Mikołaja”.
          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat Świętego Mikołaja. N. prezentuje dzieciom ilustracje przedstawiające Mikołaja. Wskazuje na mapie
            Laponię – region, który zamieszkuje Święty Mikołaj. Dzieci opowiadają o ilustracjach, wyjaśniają, w jaki sposób Mikołaj
            się przemieszcza, jakie zwierzęta ciągną jego zaprzęg.
            N. opowiada o rzeczywistej postaci biskupa Mikołaja, który słynął z dobroci i bezinteresownej pomocy ubogim. Zgodnie
            z tradycją swoje dary ofiarowywał w tajemnicy, nie oczekując za nie wdzięczności.
          2.  Rozmowa na temat dobrych uczynków. N. tłumaczy, że Mikołaj najchętniej obdarowuje prezentami te osoby, które
            pomagają innym. Zachęca dzieci do zastanowienia się, co dobrego mogą zrobić dla swoich najbliższych i kolegów.
            Prezentuje obrazki przedstawiające dzieci spełniające różne dobre uczynki, np.: dziecko dzieli się z kolegą zabawką,
            dziecko pomaga mamie sprzątać, dziecko podlewa kwiaty.
          3.  Zabawa plastyczna „Mikołaj”. N. rozdaje dzieciom kartki z konturowym rysunkiem Mikołaja. Dzieci kolorują rysunek,
            a brodę Mikołaja, białe futro na jego płaszczu i czapce wyklejają kawałkami waty.
          4.  Zabawa ruchowa „Sanie Mikołaja”. Dzieci dobierają się w pary, stają jedno za drugim i chwytają się za ręce. To, które
            stoi z przodu, jest reniferem, a drugie jest Mikołajem siedzącym w saniach. Dzieci biegają po sali w rytm muzyki. Gdy
            nagranie cichnie, zamieniają się rolami.
          5.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
             Na zakończenie zajęć N. prosi dzieci, aby narysowały w domu na kartce dowolny dobry uczynek, który zrobiły dla
             rodziców lub rodzeństwa. Dzieci powinny przynieść rysunki do przedszkola dla Mikołaja, który niebawem je
             odwiedzi.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa bieżna „Berek ze śnieżkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa plastyczna. Dzieci rysują dowolne kształty patyczkami na ziemi lub węglem (kolorową kredą) na chodniku.



          WTOREK   emat:  List do Mikołaja.
                           t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa w skojarzenia. Zabawa plastyczna „Worek prezentów” – rysunek kred-
          kami. Ćwiczenia poranne: Zestaw XIII. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Lodowe figurki”. Zabawa ruchowa „Bieg mikoła-
          jowy”. Zabawa ruchowa „Mostek”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7; IV 2

          Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, matematyczna, językowa – list do Mikołaja. Zabawa plastyczna techniką kola-
          żu „List do Mikołaja”. Pokaz połączony z rozmową o pakowaniu i nadawaniu listu. Wspólna rozmowa na temat mikołaj-
          kowych upominków – rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych, zwrócenie uwagi na uczucie radości z obdarowywania
          innych i otrzymywania prezentów. Zabawa ruchowa równoważna „Ślady Mikołaja”. Rozwiązanie zagadki słownej. Zabawa
          dydaktyczna „Wysoki – niski” – kształtowanie umiejętności porównywania wysokości osób i przedmiotów; relacja wysoki
          – niski. Wykonanie ćwiczenia z KP1 – utrwalania pojęcia: wysoki – niski.
            obszary z podstawy programowej: I 7, 9; II 1, 6; III 5, 6; IV 1, 2, 8, 12

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z mocowaniem i dźwiganiem „Toczenie kul śnieżnych”. Obserwacje przyrodnicze – dostrze-
          ganie zmian, jakie zaszły w ogrodzie przedszkolnym zimą.
            obszary z podstawy programowej: IV 16, 18
   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155