Page 151 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 151

TYDZIEŃ 13  •  Czekamy na Mikołaja  •  149



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa w skojarzenia. Dzieci opowiadają, z kim lub z czym kojarzy im się Święty Mikołaj. Praca indywidualna lub
              w małych grupach.
              x Zabawa plastyczna „Worek prezentów”. Dzieci rysują kredkami na kartce duży worek, a w nim różne prezenty.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw XIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Lodowe figurki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa ruchowa „Bieg mikołajowy”. N. dzieli dzieci na 2 drużyny i przed każdą z nich ustawia pachołki. Zawodnicy
              pokonują slalom z rozłożonymi rękami. Trasę przebiegają tam i z powrotem. Dzieci mogą przechylać się na boki, ale nie
              wolno im opuścić rąk. Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończy bieg.
              x Zabawa ruchowa „Mostek”. N. wybiera 1 dziecko z grupy, które będzie mikołajowym elfem. Jego zadaniem jest łapać kolegów
              biegających po sali. Dziecko, które zostanie złapane – dotknięte przez elfa, robi mostek – staje na wyprostowanych nogach
              i podpiera się rękami o podłogę. W takiej pozycji czeka, aż któreś z dzieci, jeszcze niezłapanych przez elfa, przejdzie pod
              utworzonym mostkiem. Tylko wtedy może znowu zacząć biegać. Zabawa kończy się, gdy wszystkie dzieci zostaną złapane.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: plastyczna, matematyczna, językowa.
            Temat: List do Mikołaja.
            Cele:

              r
              ozwijanie pomysłowości
              r

              ozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              kształtowanie umiejętności porównywania wysokości osób i przedmiotów; relacja wysoki – niski.

                Pomoce: gazetki reklamowe ze zdjęciami zabawek, klej, nożyczki, koperty zaadresowanie do Świętego Mikołaja,
                znaczki, duże szablony stóp, dzwoneczki, obrazki przedstawiające wysokie i niskie: osoby, przedmioty, budynki,
                drzewa itp., KP1.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa plastyczna „List do Mikołaja”. Każde dziecko wycina z gazetek reklamowych zdjęcia zabawek, które chciałoby
              otrzymać od Mikołaja. Następnie nakleja je na kartce, którą wkłada do koperty zaadresowanej do Mikołaja. N. informuje
              dzieci, że aby listy doszły do Mikołaja, trzeba na kopercie podać adres oraz nalepić znaczek. Potem zbiera wszystkie listy.
              (Dzieci wrzucają je do skrzynki podczas wspólnego spaceru lub N. przekazuje je rodzicom dzieci).
            2.  Wspólna rozmowa na temat mikołajkowych upominków. Dzieci opowiadają, co chciałyby dostać. Przypominają również,
              co dobrego udało im się ostatnio zrobić dla swoich najbliższych.
            3.  Zabawa ruchowa „Ślady Mikołaja”. N. rozkłada na podłodze wycięte z szarego papieru ślady stóp Mikołaja. Dzieci prze-
              chodzą po nich z jednego końca sali na drugi, starając się zachować równowagę.
            4.  Rozwiązanie zagadki słownej.


              Na łące cichutko rosną,
              ale u sań dźwięczą głośno.  (dzwonki)

              N. rozdaje wszystkim dzwoneczki. Dzieci dzwonią nimi, dając w ten sposób znać Mikołajowi, że są gotowe na jego wi-
              zytę w przedszkolu.
            5.  Zabawa dydaktyczna „Wysoki – niski”. N. prezentuje obrazki przedstawiające wysokie i niskie: osoby, przedmioty,
              budynki, drzewa itp. Dzieci układają obrazki parami i porównują wysokość znajdujących się na nich elementów. Poda-
              ją własne przykłady tego typu relacji.
            6.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 17. Dzieci dorysowują czapkę niskiemu Mikołajowi, a wysokiemu – worek.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa z mocowaniem i dźwiganiem „Toczenie kul śnieżnych” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x „Obserwujemy przyrodę”. Dzieci rozglądają się wokół i wskazują oraz nazywają zaobserwowane zmiany, jakie zaszły
              w ogrodzie przedszkolnym.
   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156