Page 153 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 153

TYDZIEŃ 13  •  Czekamy na Mikołaja  •  151



              Dziewięć dziesięć, dziewięć dziesięć,
              zima bywa czasem sroga, oblodzona leśna droga.

            2.  Zabawa matematyczna „Liczymy mikołaje”. N. prezentuje obrazki z różną liczbą mikołajów: 2 w czerwonych czapkach, 3 w żół-
              tych czapkach, 3 w niebieskich czapkach, 4 w zielonych czapkach. Dzieci przeliczają mikołaje. Mówią, których jest tyle samo.
            3.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 18. Dzieci łączą serwetki, na których jest tyle samo pierniczków.
            4.  Zabawa ruchowa naśladowcza „Mikołaj z ciężkim workiem”. N. włącza dowolną muzykę. Każde dziecko zamienia się
              w Mikołaja, który niesie ciężki worek. Na przerwę w muzyce Mikołaje zatrzymują się i odpoczywają.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Saniami czy samochodem?
            Cele:

              kształtowanie poczucia rytmu

              kształtowanie reakcji na sygnał

              wprowadzenie do odróżniania melodii wznoszącej się i opadającej
              kształtowanie wyobraźni ruchowej


              r
              ozwijanie aparatu mowy

              kształtowanie uważnego słuchania.
                Pomoce: dzwonki chromatyczne (cymbałki), bębenek, tamburyn, trójkąt, CD.
            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa na temat Mikołaja. N. przypomina, że Święty Mikołaj obdarowuje dzieci upominkami 6 grudnia, a potem
              dostają je jeszcze pod choinkę. Zadaje dzieciom pytania: Jakie prezenty chciałybyście dostać? Kto z was wysyła list do
              Świętego Mikołaja? Jak myślicie, czy Mikołaj ma fabrykę zabawek? Kto chciałby zobaczyć, co teraz robi Święty Mikołaj?
              N. proponuje dzieciom podróż do domu Świętego Mikołaja. Będzie to podróż samolotem.
            2.  Zabawa „Samoloty”. Dzieci wsiadają do samolotu (kucają), włączają silnik, uruchamiając śmigło (wykonują młynek za-
              ciśniętymi dłońmi). N. daje sygnał do startu, grając glissando w górę na dzwonkach chromatycznych. Przeciąga szybko
              pałeczką od dźwięku najniższego do najwyższego (od płytki najdłuższej do najkrótszej). Po tym sygnale dzieci-samoloty
              startują, rozkładając ramiona na boki. Przez chwilę samoloty lecą (dzieci biegają lekko na palcach). Sygnałem do wylą-
              dowania jest glissando na dzwonkach w dół. N. gra kilka sygnałów do startu i lądowania. Przy każdym lądowaniu prosi
              dzieci, aby uważnie się rozglądały, czy nie widać domu Świętego Mikołaja.
            3.  Zabawa „W fabryce zabawek Świętego Mikołaja”. Samoloty już wylądowały w krainie Mikołaja. N. snuje opowieść o tym,
              jak dzieci przedzierają się przez zaspy (dzieci stawiają wysokie kroki przy akompaniamencie bębenka), zatrzymują się
              na odpoczynek (bębenek milknie) i rozglądają, sprawdzając, czy już są na miejscu. W pewnym momencie N. oznajmia:
              Widzę fabrykę Mikołaja! Chodźmy zobaczyć, co robi Mikołaj. Dalsza opowieść mówi o tym, co widzą dzieci, zaglądając
              przez okienka fabryki. W kolejnych salach widać: podskakujące pajacyki (pojedyncze dźwięki na tamburynie), tańczące
              lalki (kilka dźwięków na trójkącie), jeżdżące samochodziki (potrząsanie tamburynem).
            4.  N. pyta dzieci, czy wiedzą, jakim pojazdem przyjedzie do nich Święty Mikołaj. Gdy padnie odpowiedź, że saniami,
              N. wyjaśnia, że nie zawsze tak jest i proponuje wysłuchanie piosenki Mikołaj (jedzie samochodem) (CD).


                  Mikołaj (jedzie samochodem)

              Słowa i muzyka: Krystyna Bożek-Gowik





                   1. Mi -  ko  -  aj,  Mi ko  -  aj  je -  dzie  sa -  mo -  cho -  dem,  bo  gdzie  zgu -  bi
                                       -
                                                            Ref.

                                      -
                  sa ne -  czki w t mro n   po -  go   d .   Hu hu ha!     Trala  la!    Co  to  za Mi
                    -



                  ko  -  aj!      Hu  hu   ha!      Tra  la  la!      Co   to   za  Mi  -  ko  -  aj!
   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158