Page 156 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 156

154  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, językowa, społeczna, ruchowa – prezent dla Mikołaja. Zabawa ruchowa „Jak
          Mikołaj”. Zabawa plastyczna – wyklejanka „Szalik dla Mikołaja” – praca zespołowa. Połączenie gotowych prac w długi ciąg
          – szalik Mikołaja. Zabawa dydaktyczna „Mikołajowe rymy” – ćwiczenia w dostrzeganiu i tworzeniu rymów do podanych
          wyrazów. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XIII.
            obszary z podstawy programowej: II 1, 4, 6; III 5, 6; IV 2, 8, 11

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa rzutna „Rzuty śnieżkami do drzewa”. Zabawa ruchowa „Śnieżny mur”.
            obszary z podstawy programowej: I 5



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa plastyczna. Dzieci ozdabiają kontur dużej skarpety na prezenty od Mikołaja. Rysują na niej dowolne wzory
            i kształty.
             x Zabawa równoważna „Taniec pozytywki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa na czworakach „Wyścig reniferów” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa społeczna „Bałwanek”. N. dzieli dzieci na 2 drużyny. Zadaniem każdej z nich jest jak najszybciej owinąć wybra-
            nego kolegę białym papierem toaletowym tak, aby powstał bałwanek. N. przypomina dzieciom, że nie wolno owijać
            głowy kolegi. Wygrywa drużyna, której bałwanek będzie staranniej wykonany.
             x Zabawa ruchowa „Kulkowy wyścig”. Dzieci stoją w 2 rzędach, naprzeciwko których N. ustawia 2 kosze z papierowymi
            kulkami. Dodatkowo przy każdej drużynie ustawia po 1 pustym koszu. Zadaniem dzieci jest dobiec do kosza z kulami,
            wziąć po 1–2 kule i przenieść je do pustego kosza. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza przeniesie kule z jednego ko-
            sza do drugiego.


          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: plastyczna, językowa, społeczna, ruchowa.
          Temat: Prezent dla Mikołaja.
          Cele:
            kształcenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej

            ozwijanie umiejętności pracy w grupie
            r

            doskonalenie sprawności manualnych, plastycznych


            r
            ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
               Pomoce: kolorowe kartki A4 lub A3, papier kolorowy, wata, taśma klejąca, klej.
          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa ruchowa „Jak Mikołaj”. Dzieci poruszają się zgodnie z poleceniami N., np.: Jesteście Mikołajem, który przeska-
            kuje przez zaspy (pozdrawia dzieci, machając do nich ręką; głaszcze renifery; pakuje do worka prezenty; podziwia pada-
            jące płatki śniegu).
          2.  Zabawa plastyczna „Szalik dla Mikołaja”. N. pyta dzieci, czy ich zdaniem Mikołaj również dostaje prezenty. Następnie
            proponuje, aby wspólnie przygotowały dla niego długi kolorowy szalik. Rozdaje wszystkim kartki z kolorowego bloku
            rysunkowego. Każde dziecko ozdabia swoją kartkę w dowolny sposób, naklejając szablony choinek, bombek, kawałki
            waty lub coś rysując. Gdy wszystkie prace są gotowe, dzieci układają je na podłodze, jedna za drugą, tworząc długi szal.
            N. skleja prace taśmą klejącą.
          3.  Zabawa dydaktyczna „Mikołajowe rymy”. Dzieci dopowiadają rymy do wyrazów proponowanych przez N., np.: zabawka,
            szalik, sanki, dzwoneczki, worek.
          4.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa rzutna „Rzuty śnieżkami do drzewa” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa ruchowa „Śnieżny mur”. Dzieci układają z kulek śniegowych jak najdłuższy i jak największy mur.
   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161