Page 161 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 161

TYDZIEŃ 14  •  Teatrzyk przedszkolaka  •  159



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa ruchowa z woreczkami gimnastycznymi. Dzieci spacerują po sali z woreczkami na głowie. Dostosowują
              rytm swoich kroków do rytmu muzyki. Co jakiś czas N. zmienia tempo nagrania. Rozwijanie koordynacji słuchowo-
              -ruchowej.
              x Zabawa manualna „Przetnij po linii”. Dzieci tną w dowolny sposób kolorowe gazety, foldery. Te, które dobrze posługu-
              ją się nożyczkami, wykonują cięcia po linii prostej, falistej; praca w małych grupach. Rozwijanie sprawności manualnej.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw XIV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa w skojarzenia „Z czym kojarzy się…?”. N. mówi dowolne słowo, a dzieci odpowiadają, z czym im się ono
              kojarzy (np.: słońce, śnieg, kukiełka, parasol). Rozwijanie aktywności werbalnej.
              x Ćwiczenie graficzne „Trampolinek z kropek”. N. rozdaje dzieciom kartki z naszkicowaną postacią Trampolinka
              lub inną, dowolną. Kontur rysunku jest w formie wykropkowanej linii. Zadaniem dzieci jest połączyć kropki i pokolo-
              rować postać. Doskonalenie sprawności grafomotorycznych.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Pada – nie pada”. Dzieci swobodnie chodzą po sali i reagują na hasła N.
              Gdy powie: Pada!, podchodzą do ścian, jakby chowały się przed deszczem. Gdy powie: Nie pada!, spacerują po sali.
              Na hasło: Burza! przykucają i uderzają dłońmi o podłogę, naśladując odgłosy burzy.


            II Zajęcia główne



            Zajęcia 1
            Rodzaj aktywności: ruchowa, ekspresyjna, poznawcza, matematyczna.
            Temat: Co robimy najpierw, a co potem?
            Cele:
              ozwijanie umiejętności łączenia czynności i ich skutków
              r

              świadamianie dzieciom przyczyn i skutków, nauka przewidywania skutków pewnych zachowań
              u
              r

              ozwijanie ekspresji ruchowej i plastycznej.
                Pomoce: kartki z bloku, historyjki obrazkowe, kartki z naszkicowanym Trampolinkiem.
            Przebieg zajęć:.
            1.  Rozmowa na temat kolejności wykonywania w ciągu dnia różnych czynności. N. zwraca uwagę, że kolejność ich wykony-
              wania jest bardzo ważna. Jeśli jej nie zachowamy, możemy coś zrobić źle lub nie uda nam się czegoś wykonać. Co robimy,
              zanim zaczniemy jeść obiad? Co robimy potem? Dlaczego najpierw musimy umyć ręce, a dopiero potem zaczynamy jeść?
              Co robimy, gdy przyjdziemy do przedszkola? Co robimy potem? Co robimy jeszcze później? Co zrobimy najpierw: przygo-
              tujemy pędzel i farby, czy namalujemy obrazek?
            2.  Układanie historyjek obrazkowych przygotowanych przez N. we właściwej kolejności. Dzieci opowiadają, co widzą na
              obrazkach. Układają je we właściwej kolejności. Mówią, co działo się najpierw, co potem, a co na samym końcu. Uświa-
              damianie dzieciom przyczyn i skutków, przewidywanie skutków pewnych zachowań.
            3.  Zabawa ruchowo-naśladowcza „Pokaż, jak...”. Dzieci pokazują ruchem różne czynności wykonywane w ciągu dnia.
              Starają się je wykonywać we właściwej kolejności, np.: mycie rąk w łazience, jedzenie obiadu, ubieranie się w szatni.
            4.  Zabawa plastyczna „Dorysuj coś wokół Trampolinka”. N. rozdaje dzieciom kartki z naszkicowanym Trampolinkiem.
              Zadaniem dzieci jest skomponować wokół niego dowolny rysunek.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Worek z prezentami Świętego Mikołaja.
            Cele:

              kształtowanie poczucia rytmu

              kształtowanie reakcji na sygnał
              kształtowanie wyobraźni ruchowej

              kształcenie uważnego słuchania

              ozwijanie spostrzegawczości i zmysłu obserwacji.

              r
                Pomoce: janczary, tamburyn, bębenek, mały dzwoneczek lub trójkąt, CD.
   156   157   158   159   160   161   162   163   164   165   166