Page 164 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 164

162  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, językowa, ekspresyjna, ruchowa – symetryczne obrazki. Zabawa plastyczna
          „Symetryczne odbijanki” – malowanie techniką odbijania farby w wyniku złożenia kartki. Dorysowywanie dowolnych
          elemen tów do powstałej barwnej plamy – intuicyjne poszukiwanie środka symetrii, dostrzeganie symetrii w otoczeniu,
          rozwijanie kreatywności. Rozmowa na temat wykonanych prac. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XIV.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 2, 5, 8

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Mocno trzymaj obręcz”. Zabawa ruchowa bieżna „Slalom”.
            obszary z podstawy programowej: I 5



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa „Kropelki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Ćwiczenie plastyczne – kolorowanie rysunków przedstawiających różne postacie z bajek. Rozwijanie sprawności manu-
            alnych; nazywanie postaci; swobodne rozmowy z N.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XIV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa „Kroczki”. Dzieci chodzą po całej sali małymi krokami – stopa za stopą. Następnie chodzą po ograniczo-
            nej powierzchni – wąskiej ścieżce ułożonej ze skakanek.
             x Zabawa słowna „Kolorowy jak…”. Dzieci kończą wypowiedź N., np.: zielony (żółty) jak… Doskonalenie mowy i myślenia.
             x Zabawa dramowa „Pokaż, jak…”. Dzieci ilustrują za pomocą ruchu (gestów, mimiki) osoby lub zwierzęta podczas
            wykonywania różnych czynności. N. mówi np.: Pokaż, jak mama przytula dziecko (jak kotek pije mleko, jak piłkarz
            kopie piłkę, jak tata naprawia samochód, jak myjesz zęby).


          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: plastyczna, językowa, ekspresyjna, ruchowa.
          Temat: Symetryczne obrazki.
          Cele:
            ozwijanie kreatywnego myślenia
            r

            p

            obudzanie wyobraźni twórczej, ekspresji językowej i plastycznej

            ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
            r
               Pomoce: kartki z symetrycznymi obrazkami (np.: motyla, serca, choinki), kartki A4, farby.
          Przebieg zajęć:
          1.  N. pokazuje dzieciom obrazki, np.: motyla, serca, choinki, których obie połowy są takie same. Składa je na pół i rozkła-
            da, żeby pokazać, że obie części rysunków się pokrywają.
          2.  Zabawa plastyczna „Symetryczne odbijanki”. Każde dziecko otrzymuje kartkę, którą składa na połowę. Znowu ją otwiera
            i na jedną jej połowę N. wyciska z tubki trochę farby. Dzieci składają kartkę, mocno dociskając do siebie obie połówki.
            Starają się równomiernie rozprowadzić farbę. Na koniec rozkładają kartkę. Porównują plamy powstałe na obu stronach
            kartki. Zastanawiają się, co one im przypominają. Następnie dorysowują (domalowują) wokół nich rysunek.
          3.  Rozmowa na temat wykonanych prac. Każde dziecko prezentuje swój pomysł, opowiada o swojej pracy.
          4.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XIV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa „Mocno trzymaj obręcz” – odmiana zabawy w ogrodzie przedszkolnym (zob. Zestawy gier i zabaw
            ruchowych).
             x Zabawa „Slalom”. Dzieci dzielą się na 2 grupy. Stają obok siebie w rzędach parami (trzymają się za ręce). Na sygnał N. pa-
            ry z obu rzędów biegną między ustawionymi przed nimi pachołkami. Wygrywa para, która pierwsza przebiegnie slalom.
   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   169