Page 163 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 163

TYDZIEŃ 14  •  Teatrzyk przedszkolaka  •  161



            Zadania popołudniowe
              x Zabawa słuchowa „Co słyszę w przedszkolu?”. Dzieci nasłuchują i próbują nazywać dźwięki dobiegające do sali przed-
              szkolnej. Rozwijanie umiejętności rozpoznawania dźwięków dochodzących z otoczenia.
              x Zabawa oddechowa „Dmuchaj mocno”. N. formuje z waty małe, jednakowej wielkości kulki. Dzieci dobierają się
              w pary, z których każda otrzymuje po kilka kulek. Następnie stają po przeciwnych stronach stołu, a na jego środku kładą
              kulki z waty. Dzieci dmuchają na kulki tak, żeby nie spadły na podłogę.
              x Zabawa naśladowcza „Jakie to zwierzę?”. Dzieci siedzą w kole. Dwoje z nich wchodzi do środka – jedno zaczyna naślado-
              wać wymyślone przez siebie zwierzę, a drugie porusza się tak samo jak kolega. Pozostałe dzieci odgadują, jakie to zwierzę.



            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: językowa, manualna, ekspresyjna.
            Temat: Prawda – nieprawda.
            Cele:
              r

              ozwijanie mowy narracyjnej i dialogowej

              ozwijanie ekspresji ruchowej
              r
              ozwijanie spostrzegawczości.

              r
                Pomoce: kartki w kolorze czerwonym i zielonym, różne pacynki, kukiełki i szablony postaci na patyczkach, 2 iden-
                tyczne obrazki i 2 różniące się paroma szczegółami, KP1.
            Przebieg zajęć:
            1.  Nauka wyliczanki. Dzieci powtarzają za N.

              Gosia ma piłeczkę, Lenka ma laleczkę.
              Lubimy się bawić, codziennie troszeczkę.

              Gdy dzieci nauczą się wierszyka, powtarzają go w różny sposób: cicho, głośno, szeptem. Próbują go zaśpiewać wraz z N.
            2.  Zabawa dydaktyczna „Prawda – nieprawda”. N. mówi zdania, a dzieci decydują, czy jest to prawda, czy nie. Mogą
              również pokazywać kartki w kolorze czerwonym lub zielonym. Propozycje zdań: Aktor gra role na scenie. Kurtyna jest
              do jedzenia. Na scenie można się wykąpać. Podczas spektaklu widzowie mogą jeść paluszki.
            3.  Zabawa ruchowo-naśladowcza „Idź jak…”. Dzieci starają się naśladować różne sposoby chodzenia. N. mówi np.: Idziecie
              po wysokiej trawie (w głębokim śniegu, po kamieniach, pod wiatr, pod parasolem).
            4.  Zabawa dramowa „Moja rola”. N. prezentuje dzieciom różne pacynki, kukiełki i szablony postaci na patyczkach. Każde dziecko
              wybiera dowolną zabawkę i wciela się w jej rolę. Użycza jej głosu, decyduje o jej zachowaniu, sposobie poruszania się.
            5.  Rozmowa „Różny czy identyczny?”. N. prezentuje dzieciom 2 dowolne, identyczne obrazki oraz 2 obrazki różniące się
              paroma szczegółami. Zadaniem dzieci jest wskazać różnice między obrazkami lub stwierdzić, że niczym się nie różnią.
            6.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 20. Dzieci szukają 4 różnic między obrazkami.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa „Raz na morzu, raz na brzegu” – odmiana zabawy w ogrodzie przedszkolnym (zob. Zestawy gier i za-
              baw ruchowych).
              x Zabawa ruchowa „Chodzę jak…”. Dzieci spacerują po ogrodzie zgodnie z poleceniami N., np.: Chodzę jak wielkolud
              (krasnoludek, mrówka, słoń).


                          t
            PIĄTEK   emat:  Symetryczne obrazki.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa „Kropelki”. Ćwiczenie plastyczne – kolorowanie rysunków
            przedstawiających postacie z bajek – rozwijanie sprawności manualnej; nazywanie postaci. Ćwiczenia poranne: Zestaw XIV.
            Zabawa ruchowa „Kroczki”. Zabawa słowna „Kolorowy jak…” – doskonalenie mowy i myślenia. Zabawa dramowa „Pokaż,
            jak…” – ilustrowanie ruchem sposobu wykonywania różnych czynności przez ludzi i zwierzęta.
              obszary z podstawy programowej: I 9; IV 1, 8
   158   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168