Page 167 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 167

TYDZIEŃ 15  •  Zwierzęta zimą  •  165



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa plastyczna „Plastelinowe zwierzę”. Dzieci lepią z plasteliny dowolne zwierzątka, które zimą można spotkać
              w lesie i w parku.
              x Zabawa zręcznościowa „Rzut do celu”. Każde dziecko dostaje stronę z gazety, którą zgniata w kulkę. Następnie stara się
              trafić nią do celu, np. trzymanego przez N. lub leżącego na podłodze koła hula-hoop.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw XV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Ptaki do karmnika” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
              x Zabawa ruchowa „Śnieżki”. Dzieci swobodnie biegają po sali, trzymając w ręce papierową kulę. Na słowa N.: Śnieżki wysoko! przysta-
              ją, wspinają się na palce i wyciągają ręce wysoko nad głowę. Na słowa: Śnieżki nisko! dzieci przykucają i pozostają chwilę bez ruchu.
              x Zabawa manualna „Spinacz”. Dzieci siedzą w kole na podłodze. Każde dostaje od N. szarfę i kolorowe spinacze
              do bielizny. Zadaniem dzieci jest przypinać do szarfy spinacze w kolorze podawanym przez N.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: poznawcza, przyrodnicza, językowa, manualna.
            Temat: Zimowe śpiochy.
            Cele:
              p

              oznanie zwierząt, które zasypiają na zimę oraz tych, które trzeba dokarmiać o tej porze roku

              doskonalenie myślenia przyczynowo-skutkowego

              r
              ozwijanie umiejętności wyrażania zaobserwowanego zachowania ruchem i gestem.
                Pomoce: zdjęcia przedstawiające zwierzęta zapadające w sen zimowy oraz te, które nie zasypiają na zimę, tamburyn
                lub bębenek, szarfy, zdjęcia przedstawiające pokarm różnych zwierząt dokarmianych zimą przez człowieka, KP1.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa tradycyjna ze śpiewem „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
            2.  Zagadki obrazkowe. Chętne dzieci podchodzą do N. i losują zdjęcie zwierzęcia, które zasypia na zimę lub jest aktywne
              o tej porze roku, np.: jeża, wiewiórki, niedźwiedzia, żaby. Dzieci wspólnie nazywają dane zwierzę.
            3.  Rozmowa na temat zwierząt, które zasypiają na zimę lub tych, które zimą są aktywne i trzeba je dokarmiać. N. wyjaś nia,
              co to jest sen zimowy. Opowiada o wybranych zwierzętach, posługując się krótkim wierszykiem (zagadką).

              W lecie igiełkami kłuje,
              a zimą w stos liści się zakopuje.  (jeż)

              N. informuje dzieci, że jeż przesypia zimę zagrzebany w stertę liści. Przypomina, jak jesienią przedszkolaki robiły
              w ogrodzie kopczyki dla jeży.

              Do dziupli jesienią zapasy swe wkłada.
              Laskowe orzeszki ze smakiem zajada.  (wiewiórka)
              Wiewiórka nie zapada w sen zimowy. Mieszka w dziupli lub w opuszczonym gnieździe. Żywi się zapasami zgromadzo-
              nymi jesienią. Warto zimą dokarmiać wiewiórki, ponieważ często zapominają, gdzie ukryły swoje zapasy.

              W lesie żyje sobie ten ogromny zwierz.
              Zimę w gawrze prześpi. Co to? Czy już wiesz?  (niedźwiedź)

              Niedźwiedź brunatny przygotowuje swoje legowisko – gawrę, zanim zapadnie w sen zimowy. Znajduje się ona zwykle
              wśród powalonych drzew, pod ich korzeniami lub w jamie pod skałą. Niedźwiedź wykłada gawrę gałęziami i mchem.
              Zwierzę to przygotowuje się do zimy, gromadząc kilka miesięcy wcześniej odpowiednie zapasy tłuszczu.


              Rozmowne są niesłychanie,
              nad stawem mają mieszkanie.
              Wołają do nas kum, kum,
              a potem do wody plum, plum.  (żaby)
   162   163   164   165   166   167   168   169   170   171   172