Page 169 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 169
TYDZIEŃ 15 • Zwierzęta zimą • 167
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj aktywności: matematyczna, plastyczna, manualna.
Temat: Ptaki w karmniku.
Cele:
r
ozwijanie umiejętności liczenia, tworzenia zbiorów równolicznych
r
ozwijanie analizy słuchowej wyrazów (dzielenie na sylaby).
Pomoce: duża ilustracja karmnika i szablony ptaków, tamburyn, skakanki, papier kolorowy, klej, KP1.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa matematyczna „Ile jest ptaków w karmiku?”. N. umieszcza na tablicy duży obrazek karmnika, w którym jest
1 ptak. Zwraca się do dzieci: Ile jest ptaków w karmniku? Dokłada jeszcze 1 ptaszka. Przyleciał jeszcze 1 ptaszek. Ile
jest teraz wszystkich ptaków? Usuwa 1 ptaszka, a potem dokłada 2. Ile jest teraz ptaszków w karmniku? N. dostosowuje
pytania do umiejętności dzieci, sprawdza, jak radzą sobie z przeliczaniem.
2. Zabawa ruchowa „Ptaki na gałęzi”. N. gra na tamburynie, a dzieci-ptaki biegają po sali, machając rękami. Gdy muzy-
ka cichnie, ustawiają się w rzędach na rozłożonych na podłodze skakankach i przykucają – ptaki siedzą na gałęziach.
Można prosić dzieci o przeliczenie, ile ptaków siedzi na każdej gałęzi.
3. Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 22. Dzieci kolorują tyle kółek, ile jest ptaków w karmniku. Wylepiają dach karmnika
kawałkami kolorowego papieru.
4. Zabawa słuchowa – dzielenie wyrazów na sylaby z jednoczesnym wykonywaniem ruchu ciała. Dzieci dzielą na sylaby
nazwy ptaków: wro-na (2 przysiady), si-kor-ka (3 podskoki), wró-be-lek (3 klaśnięcia), gil (1 skłon).
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Ptaki zimą.
Cele:
kształtowanie poczucia rytmu
kształtowanie reakcji na sygnał
kształtowanie wyobraźni ruchowej
wrażliwianie na dźwięki wysokie i niskie
u
ozwijanie aparatu mowy.
r
Pomoce: tamburyn, bębenek, drewienka (klawesy), CD.
Przebieg zajęć:
1. Wspólna rozmowa na temat sytuacji zwierząt zimą. N. zadaje pytania: Jak można pomóc zwierzętom, gdy na dworze jest
śnieg i mróz? W jaki sposób możemy pomagać ptakom, które zostały z nami na zimę? Kto pomaga zwierzętom żyjącym
w lesie? Gdzie ptaki szukają pożywienia? (na ziemi pod śniegiem, na gałęziach drzew, w karmnikach).
2. Zabawa „Ptaki szukają ziarenek”. Gdy brzmi tamburyn, dzieci-ptaki latają po całej sali, machając rękami-skrzydłami.
Na dźwięk bębenka (instrument niskobrzmiący) dzieci kucają i złączonymi palcami jednej ręki (dziobkiem) stukają
w podłogę (ptaki dziobią ziarenka). Gdy ponownie zabrzmi tamburyn, ptaki podrywają się do lotu. Gdy słychać
rytmiczne stukanie drewienek (instrument wysokobrzmiący), ptaki zatrzymują się i wyciągają dziobki w górę, udając,
że zjadają owoce rosnące wysoko na drzewie.
3. Ćwiczenie ortofoniczne „Naśladujemy ptaki”. N. pyta, jakie ptaki można spotkać zimą w mieście – w parku, na placu
zabaw czy podwórku. (Może zaproponować obserwowanie ptaków przez okno). Dzieci nazywają ptaki z pomocą N.:
gołębie, wróble, wrony, sroki, sikorki. Następnie dzieci naśladują odgłosy popularnych ptaków: wróbla – ćwir, ćwir,
gołębia – gruchu, wrony – kra, kra. N. pyta, który z ptaków ma głos najgrubszy, niski, a który cienki, wysoki. Po czym
mówi niskim głosem: kra, kra, a wysokim, piskliwym: ćwir, ćwir. Dzieci starają się go naśladować.
4. Nauka piosenki – zabawy Ptaszki zimową porą (CD). Dzieci wraz z N. słuchają piosenki.