Page 174 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 174

172  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Zajęcia główne: Aktywności: językowa, poznawcza, plastyczno-konstrukcyjna, ruchowa – ubieramy choinkę. Rozmowa
          na temat tradycji świąt Bożego Narodzenia. Wyjaśnienie znaczenia słów tradycja i zwyczaj. Prezentacja ilustracji przedsta-
          wiających zwyczaje świąteczne. Wykonanie ozdób świątecznych. Rozwiązywanie zagadki o choince. Wysłuchanie wiersza
          Doroty Gellner Na złotym dywanie. Rozmowa na temat treści utworu. Oglądanie choinki. Wspólne jej strojenie własno-
          ręcznie wykonanymi ozdobami. Tańce i zabawy wokół choinki. Zabawa dramowa „Wysoka choinka” – rysowanie w po-
          wietrzu kształtu choinki ze wspięciem i przysiadem. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XVI.
            obszary z podstawy programowej: II 6; III 2, 5, 6, 8, 9; IV 2

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Raz, dwa, trzy nasz bałwanek patrzy”. Zabawa ruchowa „Gra w klasy”.
            obszary z podstawy programowej: I 5



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa naśladowcza. Dzieci dobierają się w pary. Jedno z nich pokazuje różne gesty, a drugie je naśladuje.
             x Zabawa integracyjna „Powitanie”. N. wypowiada słowa powitania. Dzieci, których one dotyczą, uśmiechają się i machają
            ręką. Przykłady zdań: Witam dzieci, które lubią święta Bożego Narodzenia (wiedzą, jak wygląda Mikołaj; przygotowują
            prezenty dla swoich najbliższych; chcą, żeby u nas w sali była choinka).
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XVI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Słuchanie kolęd przy choince; wspólny śpiew.
             x Zabawa w skojarzenia. N. zaczyna zabawę, mówiąc dowolne słowo, np. choinka. Zadaniem dzieci jest powiedzieć,
            co kojarzy im się z choinką.
             x Ćwiczenia oddechowe „Wąchamy choinkę” – wdychanie powietrza nosem i wydychanie ustami.



          II Zajęcia główne

          Rodzaj aktywności: językowa, poznawcza, plastyczno-konstrukcyjna, ruchowa.
          Temat: Ubieramy choinkę.
          Cele:
            p
            oznanie znaczenia słów: tradycja, zwyczaj

            oznanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia

            p
            doskonalenie umiejętności plastyczno-konstrukcyjnych

            doskonalenie mowy i myślenia


            doskonalenie słuchania ze zrozumieniem

            ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
            r
               Pomoce: choinka, ilustracje przedstawiające tradycje świąteczne, ozdoby do wyklejenia dzwoneczka na choinkę,
               dowolne nagranie do tańca wokół choinki, KA.
          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. N. wyjaśnia znaczenie słów tradycja i zwyczaj.
            Następnie prezentuje ilustracje przedstawiające zwyczaje świąteczne lub do nich nawiązujące, np.: kartkę świąteczną,
            ubieranie choinki, dzielenie się opłatkiem, wkładanie sianka pod obrus, wręczanie prezentów.
          2.  Wykonanie ozdób świątecznych – KA, k. 8. Dzieci wyklejają dzwoneczek kolorowymi cekinami lub innymi drobnymi
            elementami. Składają gwiazdkę.
          3.  N. zadaje dzieciom zagadkę: To drzewko ma igiełki i zimą jest zielone. Gdy nadejdą święta – będzie wystrojone. Dzieci, które
            znają odpowiedź, podchodzą do N. i mówią mu rozwiązanie na ucho. Po chwili jedno z nich mówi odpowiedź głośno.
   169   170   171   172   173   174   175   176   177   178   179