Page 173 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 173

TYDZIEŃ 16  •  Wesoła choinka  •  171



              x Zabawa plastyczna „Magiczny rysunek”. Dzieci rysują dowolny obrazek kredkami świecowymi. Starają się nakładać ich
              grubą warstwę. Następnie zamalowują całą kartkę rozcieńczoną farbą akwarelową. Obserwują, jak nawoskowane miejsca
              przebijają przez warstwę farby.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw XV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa „Doturlaj śnieżkę”. Dzieci dobierają się w pary. Każdej z nich N. daje papierową kulę, np. z gazety.
              Zadaniem dzieci jest doturlać ją w wyznaczone miejsce. Dzieci mogą poruszać się tylko na czworakach lub w przy siadzie.
              x Zabawa rzutna. Dzieci starają się wcelować papierową śnieżką do pudełka. Każde ma określoną liczbę rzutów.
              x Zabawa edukacyjna „Połącz w parę”. Dzieci zdejmują swoje kapcie. Następnie N. wrzuca jeden z nich do jednego
              pudełka, a drugi do drugiego. Zadaniem dzieci jest odnaleźć swoją parę kapci.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: plastyczna, przyrodnicza, matematyczna, ruchowa.
            Temat: Zajączki chrupią marchewkę.
            Cele:
              trwalenie nazw zwierząt, które zasypiają na zimę i aktywnych o tej porze roku

              u
              egregowanie elementów według określonej cechy
              s

              ogłębianie doświadczeń plastyczno-konstrukcyjnych

              p

              r
              ozwijanie mowy i myślenia
              ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
              r

                Pomoce: 2 koła hula-hoop, obrazki przedstawiające zwierzęta zasypiające na zimę i aktywne o tej porze roku,
                ciastolina.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa dydaktyczna „Kto zasypia na zimę?”. N. kładzie na podłodze 2 duże koła (np. hula-hoop) w dwóch kolorach.
              Następnie rozkłada obrazki zwierząt, które zasypiają na zimę i tych, które nie zasypiają. Zadaniem dzieci jest umieścić
              w jednym kole pierwszą grupę zwierząt, a w drugim drugą.
            2.  Zabawa plastyczna „Zajączek i marchewka” – lepienie zajączka i marchewki z ciastoliny.
            3.  Zabawa ruchowa skoczna „Zajączki lubią marchewkę”. Dzieci naśladują skakanie zajęcy. Na hasło: Marchewka! naśladują
              jej wykopywanie z ziemi i chrupanie.
            4.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa oddechowa. Każde dziecko trzyma w rękach piłkę. Na sygnał N. dzieci podnoszą piłki i wykonują głęboki wdech.
              Na kolejny znak opuszczają ręce z piłką i powoli wydychają powietrze. Zabawę powtarzamy kilka razy.
              x Zabawa ruchowa „Toczymy piłkę”. Dzieci toczą piłkę stopą w przód i w tył. Starają się nie odrywać nogi od piłki. Mogą
              toczyć piłki do określonego celu.



            TYDZIEŃ 16    Wesoła choinka




                                    t
            PONIEDZIAŁEK   emat:  Ubieramy choinkę.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa naśladowcza w parach – odtwarzanie ruchów kolegi. Zabawa
            integracyjna „Powitanie”. Ćwiczenia poranne: Zestaw XVI. Słuchanie kolęd przy choince; wspólny śpiew. Zabawa w skoja-
            rzenia do słów podanych przez N. Ćwiczenia oddechowe „Wąchamy choinkę”.
              obszary z podstawy programowej: I 9; IV 1, 7
   168   169   170   171   172   173   174   175   176   177   178