Page 178 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 178

176  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa w parach. Dzieci siadają w kole, jedno za drugim, i rysują palcem na plecach kolegi dowolny, prosty rysunek.
            Potem odgadują, co narysowano im na plecach. Stopniowo przechodzą do bardziej skomplikowanych rysunków.
             x Zabawa ruchowa ze śpiewem „Idzie stonoga”. Dzieci stoją w rzędzie, jedno za drugim. Opierają dłonie na ramionach
            kolegi stojącego przed nimi. W ten sposób poruszają się po sali. Chodzą w lekkim rozkroku i śpiewają: Idzie zielona sto-
            noga, noga za nogą, bęc! Na słowo bęc dzieci podskakują, łącząc obie nogi. Następnie ostatnie dziecko z rzędu przebiega
            na jego początek i zabawę powtarzamy.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XVI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa dydaktyczna „Jaka to zabawka?”. Chętne dzieci za pomocą gestów przedstawiają wybraną przez siebie zabawkę.
            Pozostałe odgadują, co to jest.
             x Zabawa ruchowa „Skoki przez drabinkę”. N. układa na podłodze drabinkę ze skakanek lub szarf. Zadaniem dzieci jest
            przeskakiwanie przez jej kolejne szczebelki.
             x Zabawa logopedyczna „Wiatr”. Dzieci naśladują szum wiatru: szszsz lub szuuu. Najpierw cicho, a potem coraz głośniej.
            N. prezentuje, jak prawidłowo wykonać ćwiczenie: język znajduje się za górnymi zębami, zęby górne i dolne są zbliżone
            do siebie, usta tworzą „ryjek”.


          II Zajęcia główne



          Zajęcia 1
          Rodzaj aktywności: matematyczna, plastyczna.
          Temat: Mały i duży prezent.
          Cele:
            kształtowanie umiejętności określania wielkości: mały – duży

            ozwijanie sprawności manualnych, grafomotorycznych.

            r
               Pomoce: worek, obrazki z małymi i dużymi elementami, farby, KP1.
          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa „Niewidzialne prezenty”. N. trzyma worek i udaje, że wyjmuje z niego prezenty. Opisuje je dzieciom za pomocą
            gestów, mimiki, dźwięków. Kto odgadnie nazwę prezentu, wyjmuje z worka następny niewidzialny upominek i go opisuje.
          2.  Zabawa dydaktyczna „Mały i duży”. N. rozkłada przed dziećmi obrazki z małymi i dużymi przedmiotami, zwierzęta-
            mi, urządzeniami, np.: mały i duży stół (pies, samochód, balon). Dzieci porównują ich wielkość i segregują na 2 grupy
            – małe i duże.
          3.  Dzieci szukają w sali małych i dużych przedmiotów tego samego rodzaju, np.: mała i duża lalka, mały i duży klocek,
            małe i duże krzesło.
          4.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 24. Dzieci rysują pod choinką 1 duży i 1 mały prezent. Moczą paluszek w zielonej farbie
            i rysują choinkę po śladzie.
          5.  Zabawa ruchowa „Mały – duży”. Dzieci-krasnoludki stoją w rozsypce. Gdy N. zawoła: Małe krasnoludki idą na spacer!,
            dzieci kucają i tak chodzą po sali. Gdy N. zawoła: Duże krasnoludki idą na spacer!, dzieci wspinają się na palce i w ten
            sposób maszerują po sali.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: My jesteśmy choineczki.
          Cele:

            kształtowanie poczucia rytmu

            kształtowanie reakcji na sygnał

            kształtowanie wyobraźni ruchowej
            r

            ozwijanie skoczności i koordynacji ruchowej

            kształcenie uważnego słuchania
            wrażliwianie na dźwięk wysoki i niski.

            u
               Pomoce: bębenek, dzwoneczek lub trójkąt, tamburyn, CD.
   173   174   175   176   177   178   179   180   181   182   183