Page 181 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 181

TYDZIEŃ 16  •  Wesoła choinka  •  179



            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: plastyczna, manualna, społeczna.
            Temat: Łańcuch choinkowy.
            Cele:

              doskonalenie sprawności manualnych

              czerpanie radości i satysfakcji ze wspólnej pracy
              r
              ozwijanie percepcji i pamięci wzrokowej.

                Pomoce: kolorowy papier, klej, nożyczki, przedmioty kojarzące się ze świętami.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Dziecięcy łańcuch”. Dzieci siedzą w rozsypce wokół choinki. Jedno z nich, które będzie początkiem łańcucha,
              wstaje i podchodzi do wybranego kolegi, który staje się następnym ogniwem. W ten sposób powstaje coraz dłuższy łań-
              cuch. Na koniec wszystkie dzieci tworzą jeden długi łańcuch, który krąży wokół choinki.
            2.  Wykonanie choinkowego łańcucha z pasków kolorowego papieru. Dzieci samodzielnie wycinają paski narysowane
              na kartce lub pomaga im w tym N. Mogą również korzystać z gotowych paseczków (zależnie od umiejętności dzieci).
              Następnie sklejają końce paseczków i łączą kolejne ogniwa łańcucha.
            3.  Dekorowanie choinki samodzielnie wykonanym łańcuchem.
            4.  Zabawa dydaktyczna „Czego brakuje?”. N. rozkłada przed dziećmi kilka przedmiotów kojarzących się ze świętami.
              Dzieci zapamiętują je, potem odwracają się, a N. chowa 1 przedmiot. Zadaniem dzieci jest powiedzieć, co zniknęło.
              N. stopniuje trudność zabawy, dokładając nowe przedmioty do zapamiętania.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa „Zaprzęgi”. Dzieci stoją parami, jedno za drugim, tworząc zaprzęgi. Pierwsze dziecko jest konikiem,
              a drugie woźnicą. Zaprzęgi biegają po ogrodzie. Na słowa dzyń, dzyń, dzyń zatrzymują się i dzieci zamieniają się rolami.
              x Dzieci lepią bałwana. Potem ozdabiają go: zakładają kapelusz, szalik, przytwierdzają guziki, oczy, nos.


            PIĄTEK   emat:  Świąteczne życzenia.
                          t


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa orientacyjno-porządkowa „Ptaszki”. Zabawa manualna – wycinanie nożycz-
            kami z gazet dowolnych kształtów – doskonalenie umiejętności prawidłowego trzymania nożyczek i cięcia. Ćwiczenia
            poranne: Zestaw XVI. Ćwiczenie oddechowe. Zabawa ruchowa naśladowcza. Zabawa plastyczna „Aniołek” – modelowanie
            aniołka z masy solnej.
              obszary z podstawy programowej: I 6, 7, 9; IV 19

            Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, społeczna, ruchowa – świąteczne życzenia. Rozmowa na temat wysyłania do
            bliskich kartek świątecznych z życzeniami. Prezentacja świątecznych pocztówek. Opisywanie ich wyglądu, odczytywanie
            życzeń. Zabawa słowna „Redagowanie świątecznych życzeń” – wspólne układanie życzeń dla bliskich – poznawanie trady-
            cji i zwyczajów świątecznych. Praca plastyczna „Wyklejanie aniołka” – ozdabianie konturowego rysunku aniołka poprzez
            wyklejanie kolorowym papierem. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw XVI.
              obszary z podstawy programowej: II 9; III 8, 9; IV 2, 8

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa słuchowa „Skąd słychać gwizdek?” – rozpoznawanie dźwięków z otoczenia i wskazywanie
            kierunku pochodzenia. Zabawa rzutna „Piłka parzy”.
              obszary z podstawy programowej: I 5



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa ruchowa „Ptaszki”. Dzieci-ptaszki chodzą, biegają lub skaczą w rytm muzyki, rękami naśladują ruchy skrzydeł.
              Na przerwę w nagraniu ptaszki lecą do karmników – dzieci wskakują do rozłożonych na podłodze kółek hula-hoop.
   176   177   178   179   180   181   182   183   184   185   186