Page 152 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 152

150  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień


                         t
          ŚRODA   emat:  Liczymy pierniczki i mikołaje.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa dydaktyczna „Zgadnij, co to” – utrwalanie wyglądu postaci Mikołaja.
          Zabawa emocjonalna „Dotknij i powiedz, co to jest” – rozwinie wrażliwości dotykowej. Ćwiczenia poranne: Zestaw XIII.
          Zabawa ruchowa „Pętla” – ćwiczenia w przechodzeniu przez szarfę. Zabawa ruchowa bieżna „Złap czerwony kolor”. Zabawa
          plastyczna „Dzwonki sań” – malowanie farbami według własnego pomysłu dzwonków sań Świętego Mikołaja.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 8; IV 2, 8, 13

          Zajęcia główne:   ▶  1. Aktywności: matematyczna, poznawcza, grafomotoryczna – liczymy pierniczki i mikołaje.
          Nauka rymowanki z pokazywaniem. Zabawa matematyczna „Liczymy mikołaje” – rozwijanie umiejętności liczenia, stoso-
          wanie określania tyle samo. Wykonanie ćwiczenia z KP1 – utrwalanie pojęcia tyle samo. Zabawa ruchowa naśladowcza przy
          muzyce „Mikołaj z ciężkim workiem”.   ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – saniami czy samochodem? Nauka piosenki
          Mikołaj (jedzie samochodem). Zabawy kształtujące poczucie rytmu.
            obszary z podstawy programowej: IV 1, 7, 15

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Lepimy bałwana”. Zabawa rzutna „Rzucamy do celu”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 6; IV 19



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa dydaktyczna „Zgadnij, co to”. Dzieci siedzą w kole. N. rysuje na dużym arkuszu lub na tablicy dowolną rzecz zwią-
            zaną ze Świętym Mikołajem, np.: czapkę, worek, prezent, sanie. Zadaniem dzieci jest jak najszybciej zgadnąć, co rysuje N.
             x Zabawa emocjonalna „Dotknij i powiedz, co to jest”. N. przygotowuje worek z różnymi rzeczami. Dzieci po kolei wkła-
            dają rękę do worka i za pomocą dotyku starają się odgadnąć, co wylosowały.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw XIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa „Pętla”. Dzieci stają w rzędzie. N. rozkłada przed nimi na podłodze szarfy. Następnie każde dziecko
            po kolei wchodzi obiema nogami do szarfy, od dołu przekłada ją przez ciało, ściąga przez głowę i odkłada.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Złap czerwony kolor”. N. wybiera jedno dziecko, które zaczyna gonić pozostałe. Osoba złapa-
            na schodzi na bok i kibicuje kolegom. Dzieci nie mogą zostać złapane tylko wtedy, gdy będą dotykały dowolnego przed-
            miotu w kolorze czerwonym. Mogą to jednak robić jedynie przez krótką chwilę.
             x Zabawa plastyczna „Dzwonki sań”. Dzieci malują farbami według własnego pomysłu dzwonki sań Świętego Mikołaja.



          II Zajęcia główne


          Zajęcia 1
          Rodzaj aktywności: matematyczna, poznawcza, grafomotoryczna.
          Temat: Liczymy pierniczki i mikołaje.
          Cele:
            ozwijanie umiejętności liczenia, stosowanie określania tyle samo

            r

            doskonalenie koordynacji słuchowo-ruchowej.
               Pomoce: obrazki z mikołajami do zabawy matematycznej, nagranie do zabawy ruchowej, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Nauka rymowanki z pokazywaniem. N. mówi wierszyk i razem z dziećmi pokazuje kolejne palce.


            Raz i dwa, raz i dwa, zimo, zimo nie bądź zła.
            Trzy i cztery, trzy i cztery, w zimie dobre są spacery.
            Pięć i sześć, pięć i sześć, głodne ptaki chciały jeść.
            Siedem osiem, siedem osiem, marzną sarny, marzną łosie.
   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157