Page 19 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 19

TYDZIEŃ 1  •  Nasze przedszkole  •  17



            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: językowa, społeczna, ruchowa.
            Temat: Trampolinek odwiedza przedszkole.
            Cele:
              r
              ozwijanie umiejętności uważnego słuchania i pamięci
              ozwijanie logicznego myślenia i odpowiadania na zadawane pytania
              r
              kształcenie poczucia rytmu z podziałem na sylaby
              r
              ozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
                Pomoce: szablon postaci Trampolinka, tamburyn, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie dzieci. N. mówi rymowankę, trzymając szablon postaci Trampolinka i naśladując ruchy wykonywane podczas
              powitania: Powitania nadszedł czas, Trampolinek wita was. (Zanim N. zaprezentuje dzieciom Trampolinka, ozdabia jego
              bluzkę, KA, k. 1). Następnie przedstawia się dzieciom.
            2.  Zabawa rytmiczna „Klaszczemy z Trampolinkiem”. Wyklaskiwanie sylab powitalnej rymowanki, doskonalenie percepcji
              słuchowej.
            3.  Zabawa integracyjna „Jestem ja, jesteś ty”. Dzieci siedzą na dywanie z N., który trzyma sylwetkę Trampolinka. N. mówi:
              Jestem (podaje swoje imię) i mam przyjaciela Trampolinka. A ty jak masz na imię? (zwraca się do każdego dziecka). Trampo-
              linek wita się ze wszystkimi dziećmi i próbuje zapamiętać ich imiona. Wzajemne poznanie się dzieci, zapamiętanie imion.
            4.  Poznanie Trampolinka. Dzieci opisują jego postać (w co jest ubrany, jaki ma kolor włosów, bucików, czapeczki itp.).
            5.  Słuchanie opowiadania W drodze do przedszkola.


                  W drodze do przedszkola


              Pewnego pięknego, słonecznego poranka wesoły Trampolinek postanowił odwiedzić przedszkole . Szybko wyskoczył
              z łóżka, włożył kolorowe ubranko i buciki, a potem szybkim krokiem ruszył leśną alejką w stronę przedszkola . Po drodze
              spotkał troje swoich przyjaciół .
              Najpierw zobaczył rudą wiewióreczkę z puszystą kitą .
              – Dokąd idziesz Trampolinku? – zapytała wiewiórka .
              – Idę do przedszkola, poznać wesołe przedszkolaki .
              – A czy mogę pójść z tobą? Jestem bardzo ciekawa, jak wyglądają przedszkolaki .
              – Oczywiście, że możesz, ale pod jednym warunkiem . Musisz być cały czas uśmiechnięta .
              Trampolinek i wiewiórka powędrowali razem na spotkanie z dziećmi . Gdy tak maszerowali, w pewnym momencie usły-
              szeli ptasi śpiew .
              – Przecież to sikorka śpiewa swoją piosenkę! Zabierzmy ją ze sobą, będzie nam umilać czas wesołymi melodiami – zawo-
              łali wiewiórka i Trampolinek .
              Tak więc mała sikorka poleciała za dwojgiem przyjaciół . Czas płynął im w miłym nastroju . Wszyscy nie mogli doczekać się,
              kiedy poznają dzieci . Tuż przy budynku przedszkola wiewiórka zobaczyła niewielki kopiec ziemi .
              – Trampolinku, tam jest mój przyjaciel krecik . Zapytajmy go, czy chce iść z nami .
              Podeszli do kreta i poprosili go, żeby do nich dołączył .
              – Ja znam te przedszkolaki i wiem, że są bardzo grzeczne i wesołe . Chętnie poznam je bliżej i pośpiewam
              z nimi piosenki – odpowiedział kret .
              Niebawem przyjaciele weszli do przedszkola . Trampolinek, ruda wiewiórka, mała sikorka i wesoły krecik przywitali grupę
              przedszkolaków . Wszyscy bardzo się polubili i zaprzyjaźnili . Trampolinek obiecał dzieciom, że zostanie z nimi w przed-
              szkolu i będzie im pomagał w trudnych zadaniach . Natomiast wiewiórka, sikorka i krecik zamieszkali w przedszkolnym
              ogrodzie .


            6.  Rozmowa kierowana na temat opowiadania. N. zadaje pytania: Jakie zwierzęta Trampolinek spotkał w drodze do przed-
              szkola? Co Trampolinek obiecał dzieciom? Gdzie zamieszkały zwierzęta?
            7.  Zabawa ruchowa „Zwierzęta”. N. gra na tamburynie, a dzieci naśladują skoki wiewiórki, lot sikorki, chodzą na czwora-
              kach, udając kreta. Na przerwę w muzyce przykucają i chwilę pozostają bez ruchu.
            8.  Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24