Page 22 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 22

20  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          Zajęcia w ogrodzie:  Zabawa „Skacze zajączek”.  Zbieranie kolorowych liści na bukiety dla Pani Jesieni. Układanie na tra-
          wie kompozycji z liści, nazywanie własnych prac. Obserwacja przyrody – wyglądu roślin i zachowania zwierząt.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 12


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Opowiadanie przez chętne dzieci tego, co widziały w drodze do przedszkola, kogo spotkały, kto je przyprowadził. Samo-
            dzielne wypowiedzi dzieci. Rozwijanie umiejętności wypowiedzi na dany temat.
             x Zabawa dydaktyczna „Pasuje, nie pasuje”. Dzieci dobierają małe obrazki pasujące do dużej ilustracji przedstawiają-
            cej salę przedszkolną. Samodzielne wypowiedzi dzieci o tym, dlaczego coś pasuje albo nie pasuje do dużej ilustracji
            (np.: lalka, klocki, kredki – pasuje, drzewo, buda dla psa – nie pasuje). Rozwijanie percepcji wzrokowej i umiejętności
            wypowiedzi na dany temat.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Stary niedźwiedź” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Zabawa „Minki”. Dzieci naśladują miny smutne i wesołe. Wymyślają własne miny i określają, co one wyrażają. Kształ-
            cenie inteligencji emocjonalnej, rozwijanie ekspresyjnych możliwości dziecka.
             x Układanie puzzli kilkuelementowych, stosowanie zasady stopniowania trudności przy doborze liczby puzzli. Rozwijanie
            percepcji wzrokowej i logicznego myślenia.



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj aktywności: matematyczna, manualna.
          Temat: Oto ja.
          Cele:
            p
            oznawanie schematu ciała człowieka
            trwalanie nazw poszczególnych części ciała
            u
            doskonalenie sprawności manualnych.
               Pomoce: obrazek postaci dziecka, duże lustro (ewentualnie małe lusterka), lalki, szablony postaci człowieka pocięte
               na elementy.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat wyglądu i budowy ciała człowieka. Omawianie ilustracji przedstawiającej postać dziecka. N. nazywa
            poszczególne części ciała: głowa, tułów, ramiona, ręce, dłonie, nogi, stopy. Dzieci głośno powtarzają nazwy. Następnie N.,
            wskazując poszczególne części ciała, pyta o ich nazwę.
          2.  Zabawa „Mój wizerunek w lustrze”. Każde dziecko ogląda w lustrze i nazywa części własnego ciała. Następnie dzieci oglą-
            dają lalki, wskazują ich głowę, nogi, ręce itd.
          3.  Ćwiczenie manualne – układanie z szablonów postaci człowieka. Każde dziecko samodzielnie układa postać człowieka
            z pociętych elementów. Nazywa poszczególne części ciała. Praca indywidualna jednolita.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Śpiewamy z Trampolinkiem.
          Cele:
            u
            wrażliwianie na muzykę
            kształtowanie uważnego słuchania
            r
            ozwijanie aparatu głosu
            ozwijanie umiejętności działania w grupie.
            r
               Pomoce: szablon postaci Trampolinka (KA), CD.
   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27