Page 25 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 25

TYDZIEŃ 1  •  Nasze przedszkole  •  23



            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Piłka i imię”. Dzieci siedzą w kole. N. toczy piłkę kolejno do każdego z nich. Dziecko, które otrzymało piłkę,
              mówi swoje imię i toczy piłkę z powrotem do N. Zabawę kończymy, gdy wszyscy powiedzą swoje imiona. Integracja
              wszystkich dzieci w grupie, zapamiętywanie imion.
              x Zabawa „Co kto lubi”. N. wydaje polecenia, a dzieci, których one dotyczą, wykonują je, np.: Skaczą wszyscy chłopcy.
              Machają rękami wszyscy chłopcy. Dzieci w spodniach robią wesołą minę. Dziewczynki w spódniczkach klaszczą w dłonie.
              Rozwijanie sfery ruchowej.
               x Ćwiczenie oddechowe. Dzieci dmuchają na piórka wyrzucone do góry przez N. Ćwiczenie prawidłowego wdechu
              i wydechu.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: ruchowa, plastyczna, społeczna.
            Temat: Mam swój znaczek w szatni i w łazience.
            Cele:
              oznanie i utrwalenie znajomości własnych znaczków, odnajdywanie ich w szatni i w łazience
              p
              r
              ozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej
              doskonalenie sprawności manualnych.
                Pomoce: znaczki rozpoznawcze dla każdego dziecka, konturowe rysunki każdego znaczka, bębenek, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa ruchowa z gestami i mimiką. Dzieci pokazują ruchy do tekstu mówionego przez N.

              Gdy widzimy Trampolinka,
              rozwesela się nam minka. (dzieci robią wesołe miny)
              Każdy go tu dobrze zna,
              skacze z nami hop sa, sa. (dzieci podskakują)
              Z Trampolinkiem jest wesoło,
              tańczmy razem tu wokoło. (dzieci obracają się wokół własnej osi)
              To radosny jest kolega,
              który dzisiaj nam zaśpiewa. (dzieci klaszczą w dłonie)

            2.  N. prezentuje znaczki rozpoznawcze każdego dziecka. Dzieci zapamiętują je, nazywają obrazki na swoich znaczkach.
            3.  Zabawa ruchowa „Znajdź swój znaczek”. N. rozkłada znaczki rozpoznawcze w różnych miejscach sali. Dzieci biegają
              w rytm grany przez N. na bębenku. Na przerwę w muzyce szukają swojego znaczka. Następnie N. zmienia położenie
              znaczków w sali i dzieci szukają ich po raz kolejny.
            4.  Kolorowanie kredkami konturu znaczka. Każde dziecko koloruje swój znaczek.
            5.  Wyjście do szatni, a następnie do łazienki w celu odszukania swojego znaczka przez każde dziecko. Utrwalenie jego
              wyglądu.
            6.  Wykonanie ćwiczenia – KP1, k. 1. Dzieci nazywają przedmioty, mówią, do czego i kiedy ich używają. Łączą odpowied-
              nie przedmioty. Rozmowy z N. w trakcie i po wykonaniu ćwiczenia.
              Uwaga: na wewnętrznej części okładki znajduje się konturowa ilustracja do systematycznego uzupełniania – N. może
              wracać do tej strony przez cały czas korzystania dzieci z pierwszej części kart pracy. N. może wykorzystać ją w dowol-
              ny sposób i w dowolnym czasie podczas zajęć z dziećmi. Dzieci mogą np.: co miesiąc wyszukiwać identyczne rysunki
              (listki, choinki, kotki, piłki) i kolorować je, przeliczać obrazki, łączyć w pary, zaznaczać zbiory.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Rysowanie kolorową kredą na chodniku. Dzieci tworzą rysunki według własnego pomysłu. Nazywają je, rozmawiają
              z N. na ich temat. Rozwijanie wyobraźni plastycznej.
              x Zabawa z piłką. Dzieci stoją w kole. N. rzuca do każdego piłkę, mówiąc jednocześnie imię danego dziecka. Zadaniem
              dzieci jest odpowiednio szybko zareagować i złapać piłkę. Rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej i zręczności.
              x Sprawne ustawianie się na sygnał w pociąg – doskonalenie prawidłowej reakcji na sygnał słuchowy i orientacji przestrzennej.
   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30