Page 29 - Nowa Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 29

TYDZIEŃ 2  •  Wszyscy razem  •  27



            Zajęcia główne: Aktywności: plastyczna, manualna, językowa – malowane korale. Wykonanie korali z makaronu –
            nawlekanie na nitkę, malowanie farbami. Słuchanie i nauka rymowanki Zabawy w przedszkolu. Rozmowa na temat rymo-
            wanki: Co robimy w przedszkolu? Wyjaśnienie znaczenie słowa odkrywamy.
              obszary z podstawy programowej: I 7; III 5, 6, 8, 9; IV 1, 8

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Jestem drzewem” – rozwijanie wyobraźni ruchowej. Zabawa „Traf do celu” – doskonalenie
            celności rzutu. Zabawy w piaskownicy – rozwijanie aktywności twórczej.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 6; III 5, 6, 8; IV 19



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa plastyczna „Dorysuj”. Każde dziecko dostaje kartkę z konturowym rysunkiem postaci człowieka. Zadaniem
              dzieci jest dorysować mu: oczy, nos, usta, uszy, włosy, ubranie itd. Następnie wszyscy nazywają narysowane części ciała.
              Doskonalenie sprawności grafomotorycznych.
              x Zabawa w pokazywanie „Lampa – nos”. Dzieci siedzą w kole. Ich zadaniem jest pokazać to, o czym mówi i co pokazuje
              N. – lampę lub nos. Dzieci cały czas patrzą na N. i słuchają tego, co mówi. Czasem może je mylić – mówić lampa, a po-
              kazywać nos. Rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowej, percepcji słuchowej.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa w teatr. Dzieci za pomocą kukiełek i pacynek dostępnych w kąciku z zabawkami tworzą własne opowiadania
              i przedstawiają je kolegom. Rozwijanie ekspresyjnych możliwości dziecka, twórczości werbalnej.
              x Zabawa „Kto to mówi?”. Dzieci siedzą w kole. Jedno wychodzi z koła i staje plecami do kolegów. Wybrane dziecko
              z koła głośno mówi słowo podane przez N. Zadaniem dziecka odwróconego tyłem jest zgadnąć imię kolegi, który się
              odezwał. Rozwijanie percepcji słuchowej.
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Figurki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Rodzaj aktywności: plastyczna, manualna, językowa.
            Temat: Malowane korale.
            Cele:
              doskonalenie sprawności manualnych
              r
              ozwijanie słuchu, mowy i pamięci.
                Pomoce: makaron typu rurki, nitki (sznurki, sznurowadła, żyłki), farby, pędzle.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa manualna „Korale”. Każde dziecko wykonuje korale z makaronu. Nawleka makaron na nitkę wcześniej przy-
              gotowaną przez N.
            2.  Dzieci malują farbami swoje korale.
            3.  Słuchanie i nauka rymowanki Zabawy w przedszkolu. N. recytuje rymowankę, a dzieci powtarzają za nim wers po wersie.

              A w przedszkolu już od rana
              cała grupa roześmiana.
              Malujemy, rysujemy,
              z klocków zamki budujemy.
              Przygód dużo tutaj mamy,
              świat nieznany odkrywamy.
            4.  Rozmowa z dziećmi na temat poznanej rymowanki. N. tłumaczy znaczenie słowa odkrywamy. Co robimy w przedszkolu?
              Jakie zabawy poznaliście? Co wam się w przedszkolu najbardziej podoba? Czego nie lubicie robić?
   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34